Startup z Teksasu złoży elektrownie jądrowe z „klocków”
Energetyka jądrowa bardzo kusi. Zapewnia duże, stabilne i zeroemisyjne źródło energii. W wydaniu mniejszych reaktorów SMR ponadto jest to również rozwiązania atrakcyjne ekonomicznie. I – co ważne – możliwe do zrealizowania w relatywnie krótkim czasie.
Rozwijane teraz intensywnie reaktory SMR, które mają być budowane również w Polsce, doczekały się właśnie kolejnego interesującego projektu. Spółka Aalo Atomics z Austin w Teksasie zaprezentowała „niejądrowy” prototyp reaktora Aalo-1 o mocy 50 MWe.
Ma on być głównym elementem modułu elektrowni jądrowej Aalo Pod XMR zaprojektowanej specjalnie dla centrów danych. Każdy moduł Aalo Pod zawiera pięć reaktorów Aalo-1. Mogą działać samodzielnie. Można je też bezproblemowo łączyć ze sobą w większą elektrownię.
Reaktor Aalo-1 jest chłodzony sodem i wykorzystuje sprawdzone, bezpieczne i łatwo dostępne paliwo o niskim wzbogaceniu uranu (LEU+). Ma niewielkie rozmiary i – co bardzo ważne – nie wymaga dostępu do zewnętrznych źródeł wody. Można więc go bezpośrednie i szybko postawić obok centrum danych lub na terenie fabryki, którą ma zasilać.
– Naszym celem jest zrobienie z reaktorami jądrowymi tego, co Henry Ford uczynił z samochodami – podkreśla Matt Loszak, dyrektor generalny Aalo Atomics.
Jego zdaniem obecnie wiele przedsiębiorstw i instytucji rządowych unika budowy dużych elektrowni jądrowych z powodu niepewności co do kosztów i czasu ich budowy. – Oferując reaktory, które można stawiać w fabrykach, sprawiamy, że proces (adopcji rozwiązań z zakresu energetyki jądrowej) będzie szybki, powtarzalny i przewidywalny. Pozwoli to też zmniejszyć koszty i to wszystko bez kompromisów związanych z jakością lub bezpieczeństwem – uważa Loszak.
Na razie rozwiązanie Aala Atomics spotyka się z rosnącym zainteresowaniem w branży, w tym ze strony inwestorów. Od tych ostatnich firma pozyskała już 36 mln dol. na dalszy rozwój projektu.
Departament Energii Stanów Zjednoczonych (DOE) wskazał ponadto teren w Idaho National Laboratory (INL) jako potencjalną lokalizację dla pierwszego reaktora spółki. Startup ma też wstępną umowę z dostawcą energii Idaho Falls Power na budowę siedmiu swoich reaktorów.
Foto: Aala Atomics.