Beskid Sądecki: Park Św. Kingi w Głębokiem z wodą mineralną i piękną panoramą
Uspokajające i relaksujące miejsce skąpane w zieleni, nieco na uboczu, choć w popularnej dolinie Popradu. Jest tu cisza i spokój nawet w długie weekendy, gdzie wszędzie pełno ludzi.
Park św. Kingi znajduje się na terenie wsi Głębokie w gminie Piwniczna-Zdrój. Głębokie to niewielka wieś, najczęściej wymieniana razem z położonym po drugiej stronie Popradu Młodowem, przez który przejeżdżamy, podróżując DK 87 wzdłuż rzeki. Wystarczy skręcić na most na Popradzie, potem w lewo, przejechać trochę w górę i już znajdziemy się w innym świecie.
Czeka na nas relaksujące, kojące miejsce wśród zieleni, z ławeczkami, leżakami, z oczkiem wodnym, kolorowymi kwiatami, a przede wszystkim ze zdrową wodą mineralną i pięknymi widokami.
Zaskakująco smaczna woda ze Zdroju Św. Kingi jest szczawą wodorowęglanowo-sodowo-wapniowo-magnezową wysoko zmineralizowaną. Jej lecznicze działanie pomaga przy schorzeniach dróg oddechowych, pokarmowych i moczowych oraz poprawia przemianę materii.
Według legendy, w 1287 roku, podczas ucieczki przed Tatarami, księżna krakowsko-sandomierska i królewna węgierska Kunegunda (czyli św. Kinga) uderzyła w Głębokiem laską w ziemię, a z tego miejsca trysnęła woda. Bogate w związki i sole mineralne źródła zbadano w XIX wieku, uznając je za bardzo wartościowe. Wskutek różnych kolei losu, znane lokalnie miejsce, dopiero teraz się odradza, dzięki stworzeniu Parku św. Kingi.
Warto docenić ciekawy pomysł z rozstawionymi dyskretnie kamieniami, przypominającymi dokonania świętej Kingi. Niektórzy wierzą, że modlitwy do św. Kingi, połączone z wodą z jej źródełka, to najlepsza kuracja, inni cieszą się urokiem parku i widokami na dolinę Popradu.
Figura patronki tego miejsca, św. Kingi, strzeże źródeł naturalnej wody mineralnej, znajdujących się pod zadaszoną wiatą z ławami i stołami. Z dwóch kraników możemy zaczerpnąć wody (trzeba mieć własną butelkę albo kubek) do woli. Zdarza się, że do kraników jest kolejka (ludzie napełniają 5-litrowe baniaki), ale jeśli chcemy nalać do kubka czy 1,5-litrowej butelki, zostaniemy przepuszczeni.
Dla chętnych, oprócz pijalni wody mineralnej jest i wiata na grill.
Parking znajduje się w bliskiej odległości od parku.
Park św. Kingi to zadbane i czyste miejsce, idealne np. na odpoczynek po górskich wędrówkach, ale można po prostu spędzić tu miłe, odstresowujące chwile, wystawiając twarz do słońca i podziwiając Beskid Sądecki.
Warto podkreślić, że miejsce zostało stworzone przez lokalną społeczność, a opiekuje się nim Stowarzyszenie Młodów-Głębokie. Całkowicie nieodpłatnie, kierując się chęcią stworzenia pięknego, zielonego miejsca na swoim terenie, otwartego dla wszystkich. Lokalnej społeczności należy się szacunek dla za przygotowanie tak uroczego i zadbanego miejsca.
Stowarzyszenie Młodów-Głębokie promuje tradycje górali nadpopradzkich, przygotowując potrawy regionalne (sławne placki pasterskie), rękodzieło, strój, prowadzi grupę śpiewaczą, oraz opiekuje się Parkiem Świętej Kingi, dzięki czemu możemy odpocząć w tym urokliwym miejscu i napić się zdrowej wody.