Goleszów odnawia szlaki dla mieszkańców i turystów. Podgórska gmina zachwyca krajobrazem
Wymieniają tam słupy, kierunkowskazy i tablice
- Rozpoczęliśmy działania mające na celu poprawę stanu gminnych szlaków spacerowych. To kontynuacja działań z ubiegłego roku, kiedy odnowiono oznakowanie tras Jasieniowa, Cisownickiego oraz Goleszów - Dzięgielów. Aktualnie koncentrujemy się na odnowie słupów, tablic i kierunkowskazów – wylicza Urząd Gminy w Goleszowie.
W tym roku do realizacji przewidziano szerszy zakres prac. Odnowione zostanie znakowanie szlaku „Pod Chełmem”. Kontynuowana jest odnowa i poprawa oznakowania na szlakach: Jasieniowa i Pod Chełmem. Ekipy remontowe wymieniają tam słupy, kierunkowskazy i tablice.
Na szlaku Jasieniowa będzie bezpieczniej
Trwa też montaż kierunkowskazów na węzłach szlaków w rejonie skrzyżowania ulic Lotniczej i Pod Chełmem w Godziszowie oraz w okolicy strzelnicy w Goleszowie. Kolejne działania dotyczą poprawy bezpieczeństwa na szlaku „Jasieniowa”.
- Pozostałe szlaki zostaną odnowione w kolejnych latach, by mogły dalej w pełni służyć mieszkańcom i odwiedzającym gminę turystom – informuje gmina.
Gmina ze skoczniami narciarskimi
Goleszów ma wiele atrakcji. To jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku (wzmiankowana w 1223 roku). Z zabytków na uwagę zasługuje kościół ewangelicki z 1877 roku oraz kościół katolicki im. św. Michała Archanioła z XVIII-wieczną plebanią.
Na terenie Goleszowa znajduje się niewielki kompleks skoczni narciarskich należący do miejscowego klubu Olimpia. Przez miejscowości biegną - czarna okrężna trasa rowerowa „Śladami Stroju Cieszyńskiego” o długości 40 km, czerwona trasa rowerowa nr 24 stanowiąca część pętli rowerowej Euroregionu Śląsk Cieszyński i Międzynarodowy Szlak Rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń.
Na grzbiecie wododziału Wisły i Odry
Ciekawostka: centrum Goleszowa ze zwartą zabudową leży dokładnie na grzbiecie głównego wododziału Polski – wschodnia część miejscowości poprzez rzeki Radoń i Bładnicę należy do dorzecza Wisły, a zachodnia przez Puńcówkę i Olzę do dorzecza Odry.
W Goleszowie urodził się Apoloniusz Tajner, kombinator norweski, trener, były prezes Polskiego Związku Narciarskiego. Tam też przyszedł na świat stryj Apoloniusza, Władysław Tajner – dwukrotny olimpijczyk, trzykrotny mistrz Polski w skokach narciarskich, czterokrotny rekordzista Wielkiej Krokwi w Zakopanem.