Ston to pomijany skarb Chorwacji. Pojedź tam raz, a zapomnisz o zatłoczonym Dubrowniku!
Mniej znana alternatywa dla Dubrownika. Też leży w Chorwacji!
Miasto Ston nie jest raczej pierwszym kierunkiem, do którego zmierzają turyści podczas chorwackich wojaży. Wybór pada zazwyczaj na zdecydowanie popularniejsze (a przez to bardziej zatłoczone) miasta takie jak Dubrownik, Split czy Zadar. Szkoda, bo to prawdziwy unikat – zaraz dowiesz się, dlaczego.
Prawie jak Wielki Mur Chiński. Taki skarb skrywa Ston
W czasach Republiki Dubrownickiej miasto było jednym z ważniejszych fortów. W celu ochrony cennych solnisk (przynoszących w tym czasie ogromny zysk) przed najazdami Republiki Weneckiej, utworzono tam system imponujących fortyfikacji, w których skład wchodził m.in. długi na ok. 7 km mur obronny, liczne twierdze i kilkadziesiąt wież. Mur łączył miejscowości Ston i Mali Ston.
Po upadku Republiki Dubrownickiej fortyfikacje poddano częściowej rozbiórce, którą wstrzymano po II wojnie światowej. Choć część z nich już nie istnieje, w Ston można do dziś podziwiać ich pozostałości. Zachował się chociażby fragment dawnego muru, mierzący „zaledwie” 5,5 km, co czyni go najdłuższym murem obronnym w Europie. Niektórzy nazywają go nawet „europejskim Wielkim Murem Chińskim”!
Ciekawostka: Mury obronne Ston są o wiele dłuższe niż te w Dubrowniku (mierzące niecałe 2 km długości).
Zwiedzanie murów obronnych w Ston
Po gruntownej renowacji mury zostały udostępnione dla zwiedzających. Większość z nich bardzo pozytywnie ocenia tę atrakcję, zwracając uwagę m.in. na malownicze widoki, które można podziwiać podczas przechadzki zabytkowymi fortyfikacjami. Oto kilka przykładowych opinii turystów, opublikowanych w serwisie TripAdvisor. Ogólna ocena obiektu to aż 4,4/5 gwiazdek i została wystawiona w oparciu o ponad 800 opinii.
– Musisz wybrać się na ten mur. Absolutnie spektakularne doświadczenie! Odwiedziliśmy to cudowne miejsce już kilka razy, ale zawsze było zbyt gorąco, aby odważyć się na wędrówkę. Nawet przy 22 stopniach i tak było to bardzo męczące. Dużo schodów, bardzo wąskie ścieżki (...). Wysiłek wynagradzają wspaniałe widoki na okolicę. Przeszliśmy małe i duże okrążenie ze Ston do Mali Ston, a następnie z powrotem. – Katja S.
– Bardzo piękne i zaskakujące. Trochę nieznane, ale warto. Fantastycznie położone i wdrapywanie się po murze to coś, co trzeba zrobić raz w życiu. Widok zapiera dech w piersiach. Potem ostrygi i wino. Nie do pominięcia – Mia Callewaert.
– Wybrałem się tam na jednodniową wycieczkę z Dubrownika. Flixbus i Libertas kursują autobusami do/z Ston i jest to dość tanie. Dojazd trwa około godziny. Na ścieżce po murze jest mnóstwo informacji, możesz najpierw obejść miasto lub pójść prosto w górę. Jest dość stromo i MNÓSTWO SCHODÓW. Niesamowite widoki, warto! – Getalife8.
Zwiedzający, choć zachwyceni, polecają wziąć na drogę krem z filtrem. Wędrując murem ciężko o cień, co w słoneczny dzień (szczególnie w Chorwacji) może być sporym utrudnieniem.
Cennik biletów i godziny otwarcia
Sprawdź, kiedy można zwiedzać mury w Ston i ile to kosztuje:
Cennik 2025
- Od marca do października (bilet normalny / bilet ulgowy): 10 euro / 5 euro
- Styczeń, luty, listopad, grudzień (bilet normalny / bilet ulgowy): 5 euro / 2 euro
Godziny otwarcia atrakcji
- 1 kwietnia - 31 maja: 08.00 - 18.30
- 1 czerwca - 31 lipca: 08.00 - 19.30
- 1 sierpnia - 31 sierpnia: 08.00 - 18.30
- 1 września - 31 października: 08.00 - 17.30
- 1 listopada - 31 marca: 09.00 - 15.00
Co jeszcze zobaczyć w Ston? To gratka dla miłośników kulinarnej rozpusty
Z murów można zobaczyć skarb, którego tak bronili dawni mieszkańcy – Solana u Stonu to zakład, w którym do dziś produkuje się sól kamienną poprzez odparowywanie wody z Adriatyku. Ston słynie ze wspaniałego wina i przepysznych ostryg, dlatego długą wędrówkę warto zakończyć zajadając się smakołykami w jednej z lokalnych restauracji.
Podczas wycieczki nie pomiń także wizyty w twierdzy Kastio (cena wejściówki na mury obejmuje również zwiedzanie fortu).
Gdzie leży Ston? Zobacz położenie miasta na mapie
Ston położone jest w żupanii dubrownicko-neretwiańskiej, a dokładniej na półwyspie Pelješac. Leży w odległości ok. 55 km od Dubrownika.