Upał na wakacjach. Jak uniknąć udaru cieplnego na wycieczce?
Zaczęły się wakacje, a wraz z nimi sezon na najgorsze upały w roku. Europa już skwierczy, ale także w Polsce zrobiło się bardzo gorąco. Czy powinieneś odwołać wakacje z powodu nadciągających upałów? Niekoniecznie, ale musisz zastosować się do kilku zasad, by móc bezpiecznie wypoczywać latem.
W tym artykule:
- Fala upałów w Europie! Czy powinieneś odwołać zagraniczne wakacje?
- Unikaj upałów, zaplanuj urlop w chłodniejszym miesiącu roku
- Wakacje bez spiekoty – wybieraj chłodniejsze kierunki na letnie wakacje
- Zachowaj elastyczność planów – dostosuj się do temperatury
- Dobrze przygotuj się do wycieczki, a unikniesz najgorszego
- Jak rozpoznać udar cieplny? Co robić, gdy wystąpi u ciebie?
Fala upałów w Europie! Czy powinieneś odwołać zagraniczne wakacje?
Przez Europę przetacza się fala upałów, która już doprowadziła do zaburzeń w turystyce, a nawet tragicznych zgonów z powodu udarów cieplnych. W Grecji, Turcji i Chorwacji szaleją pożary, prowadzone są ewakuacje turystów.
Głos w sprawie panujących temperatur zabrały nawet niektóre rządy. We Włoszech z powodu gorąca ogłoszono najwyższy stopień alarmu w 18 wielkich miastach, w tym w Rzymie i Mediolanie.
Gorąco nie musi jednak pokrzyżować ci wakacyjnych planów ani zmusić do siedzenia w domu przy pięknej, słonecznej pogodzie. Musisz tylko wiedzieć, jak zabezpieczyć się przed przegrzaniem w czasie wakacyjnych wycieczek.
Poniżej znajdziesz wskazówki, jak zaplanować letni wypoczynek, by nie narażać się na zgubne skutki upałów. Podpowiadam, jak i gdzie zaplanować wakacje, by uniknąć udaru cieplnego, ale też jak rozpoznać u siebie taki udar i co robić, gdy wystąpi.
Unikaj upałów, zaplanuj urlop w chłodniejszym miesiącu roku
To może dość oczywista porada, ale zdaje się, że wielu polskich turystów jeszcze nie zdążyło dostosować swoich wakacyjnych zwyczajów do zmieniającego się klimatu. Miejsca, w których kiedyś mogliśmy spędzać urlopy jak z bajki, zwłaszcza na południu Europy, obecnie coraz częściej są po prostu zbyt gorące latem, by móc komfortowo i bezpiecznie wypoczywać. W zeszłym roku wiele greckich wysp wyschło na wiór i zajęło się ogniem. W Hiszpanii już w czerwcu odnotowuje się temperatury sięgające 40 st. Celsjusza. Takie gorąco wielu osobom może nie tylko nie pomagać w wypoczywaniu, ale wręcz bardzo szkodzić.
Rozwiązaniem jest np. planowanie wakacji w ukochanym południowym kraju w innym czasie niż letnie wakacje. Pogoda na południu Europy jest już dobra w kwietniu czy maju – temperatury są dla Polaków właściwie letnie, ale nie ma jeszcze skwaru. Warto też zaplanować wakacje np. we wrześniu, gdy ceny są już niższe, a powietrze, ziemia i woda nadal rozgrzane wakacyjnym słońcem. Wrzesień to świetna pora na odwiedzenie np. Chorwacji.
Wakacje bez spiekoty – wybieraj chłodniejsze kierunki na letnie wakacje
Dobrą metodą uniknięcia ekstremalnej pogody jest zaplanowanie letnich wakacji w krajach, gdzie klimat jest łagodniejszy.
Wystarczy zaplanować wypoczynek np. w Wielkiej Brytanii, pękającej w szwach od atrakcji, by nie narażać się na szkodliwe dla zdrowia upały. Czemu nie wybrać się jeszcze dalej na północ i nie odwiedzić np. Norwegii albo Szwecji – te kraje latem wyglądają naprawdę cudownie, a niższe temperatury sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi i wędrówkom po górach.
Zachowaj elastyczność planów – dostosuj się do temperatury
Jeśli masz już zaplanowane letnie wakacje w jakimś słynącym z gorąca kraju, nie panikuj. Nadal możesz mieć udany urlop, o ile na miejscu zachowasz elastyczność i dostosujesz swoje krótkoterminowe plany do pogody.
Zawsze przed wyjściem na wycieczkę terenową, intensywne zwiedzanie czy nawet lżejszy spacer sprawdź prognozę pogody. Jeśli zapowiadane są upały, wybierz się raczej do klimatyzowanego muzeum, aquaparku, albo nawet na zakupy do galerii handlowej. Nie wychodź się na długi i męczący marsz po mieście czy okolicznych górach.
Kąpiel w morzu może skutecznie ochłodzić, pamiętaj jednak, by nie opalać się w środku dnia, gdy słońce świeci najintensywniej, a także zakrywać głowę, nawet w czasie kąpieli. Najlepszy czas na plażowanie jest rano i po południu.
Dobrze przygotuj się do wycieczki, a unikniesz najgorszego
Jeśli ruszasz na wycieczkę w teren przy wysokiej temperaturze, powinieneś stosować się do kilku zasad bezpieczeństwa.
Przed wyruszeniem na wycieczkę:
- Wieczorem poprzedzającym wycieczkę powinieneś odpuścić sobie picie alkoholu, który odwadnia organizm.
- W czasie upałów nigdy nie idź na wycieczkę sam. Zaproś znajomych lub wynajmij lokalnego przewodnika.
- Sprawdź dokładnie trasę marszu. Mierz siły na zamiary – jeśli jest za długa, wybierz krótszy szlak.
- Zwróć uwagę, gdzie na trasie są dobre miejsca na odpoczynek, schroniska górskie czy źródła wody pitnej. Zaplanuj wycieczkę tak, by stale zbliżać się do jednego z tych punktów.
- Upewnij się, czy na trasie twój telefon będzie miał zasięg. Warto przeszukać pod tym kątem fora internetowe czy opinie w Google albo na Tripadvisorze. Dostęp do sieci telefonii komórkowej i Internetu może być kluczowy, jeśli się zgubisz lub będziesz musiał wezwać pomoc.
- Spakuj powerbank, by twój telefon mógł działać dłużej.
- Spakuj odpowiednią ilość płynów na drogę (w czasie upału dorosła osoba powinna pić ok. 3 l wody dziennie).
- Ubierz się odpowiednio. Przed słońcem chroń się za pomocą luźnych, przewiewnych ubrań o jasnych kolorach, które odbijają promienie słońca. Noś raczej długie rękawy i nogawki. Pamiętaj o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych i kremie z filtrem UV, który zapobiegnie nieprzyjemnym oparzeniom słonecznym.
W trakcie wycieczki:
- Trzymaj się wyznaczonego głównego szlaku. Jeśli zdarzy się najgorsze i będziesz musiał wezwać pomoc, najlepiej by ratownicy nie musieli szukać cię gdzieś wśród bocznych ścieżek, po których rzadko kto chodzi i gdzie trudno się dostać nawet bez ciężkiego sprzętu medycznego czy noszy.
- Unikaj odcinków drogi w bezpośrednim słońcu. Staraj się wybierać zacienione odcinki.
Jak rozpoznać udar cieplny? Co robić, gdy wystąpi u ciebie?
Powinieneś znać objawy udaru cieplnego. Należą do nich:
- nagłe osłabienie,
- rozdrażnienie,
- dezorientacja,
- zawroty i ból głowy,
- intensywne pocenie się,
- nudności.
Co zrobić, gdy wystąpią u ciebie objawy udaru cieplnego? Schroń się w cieniu, napij się wody, wezwij pomoc. Jeśli jesteś akurat w hotelu, weź zimny prysznic (nie zamykaj na klucz drzwi do łazienki) lub przyłóż do skóry zimne ręczniki albo puszkę napoju z lodówki.
Gdzie przykładać chłodzące kompresy? Do karku oraz w zgięcia łokci i kolan. Tamtędy przebiegają grube naczynia krwionośne, więc schłodzenie tych miejsc spowoduje szybkie obniżenie temperatury krwi, która z kolei schłodzi całe ciało.