Wycieczka po Europie śladem filmów Walta Disney’a: 6 prawdziwych miejsc-inspiracji
Połącz wakacyjne zwiedzanie z nostalgiczną podróżą w czasy dzieciństwa i zaplanuj wycieczkę do jednego z 6 miejsc w Europie, które zainspirowały twórców najsłynniejszych filmów z wytwórni Walta Disney’a. To mogą być bajkowe wakacje dla całej rodziny.
Podróże śladem największych przebojów Walta Disney’a
Lato to pora dłuższych i dalszych wycieczek, ale też kinowych przebojów, które ściągają do klimatyzowanych sal wszystkich spragnionych pożywki dla wyobraźni w sezonie urlopowym, kiedy mamy więcej czasu na marzenia i/lub dzieci na głowie, którym trzeba jakoś zorganizować czas.
Ostatnio letnie hity filmowe nie zapadają jakoś specjalnie w pamięć, dlatego rodzice, którym zależy na wykształceniu dobrego gustu u swoich dzieci, mogą być zmuszeni do sięgnięcia po klasykę. Jak dzieci, filmy i klasyka, to musi chodzić o jedno z dzieł słynnej wytwórni Walta Disney’a.
Czemu nie połączyć obu uroków lata – podróży i kinowych przebojów – i nie wybrać się na wycieczkę do jednego z miejsc w Europie, które zainspirowały twórców najsłynniejszych produkcji ze stajni Walta Disneya? Poniżej opisujemy 6 prawdziwych miejscowości i budowli, które artyści Disney’a przenieśli na kinowe ekrany.
Zamek Neuschwanstein w Bawarii
Zamek Neuschwanstein jest najczęściej wskazywany jako bezpośrednia inspiracja dla samego Walta Disney’a, który oparł na nim szkice swoich bajkowych zamków, głównie zamku Śpiącej Królewny w filmie o tym samym tytule z 1959 r.
Zamek Neuschwanstein wygląda bajkowo, bo tak został zaprojektowany. To nie średniowieczna twierdza, lecz luksusowa rezydencja lekko szalonego króla Bawarii Ludwika II Wittelsbacha z końca XIX w. Ludwik II fascynował się legendami o królu Arturze i romansami rycerskimi, i sam zapragnął zamieszkać w zamku. Oczywiście jego królewska siedziba nie mogła być ponurym siedliszczem z mrocznych wieków. Neuschwanstein to nowoczesny (jak na tamte czasy) pałac z elektrycznością, ogrzewaniem, telefonami i windami, a do tego wnętrzem wzorowanym na wystrojach najwspanialszych zachowanych średniowiecznych zamków, w dodatku położony przepięknie na wysokiej skale wśród Alp Bawarskich.
Nic dziwnego, że Disney zakochał się w tym miejscu. Zamek Śpiącej Królewny znajduje się obecnie w klasycznym logo wytwórni filmowej.
Cinque Terre we Włoszech
To wpisany na listę UNESCO region, złożony z pięciu malowniczych wiosek rybackich, skulonych na klifach wybrzeża Ligurii. Monterosso, Corniglia, Manarola, Riomaggiore oraz Vernazza słyną ze swoich pastelowych kolorów i stały się jasną i oczywistą inspiracją dla twórców nowego filmu Disney’a – „Luca” z 2021 r. (to dzieło wytwórni Pixar). Filmowe miasteczko Portorosso do złudzenia przypomina unikalną architekturę Cinque Terre.
Château de Chillon w Szwajcarii
Chilon to zamek położony pięknie na skale pośród wód Jeziora Genewskiego. Ludzie Disney’a wzorowali na nim zamek księcia Eryka z filmu „Mała Syrenka” z 1989 r. Obie budowle cechuje podobna przysadzistość wież i arkad nad wodą.
Miasteczko Riquewihr we Francji
Riquewihr w Alzacji łączy w sobie francuski smak z niemiecką architekturą. Urocze, doskonale zachowane zabytkowe domy z kamienia i drewna mają tu pastelowe kolory z przewagą odcieni żółci. Miejscowość zainspirowała artystów pracujących nad filmem „Piękna i Bestia” z 1991 r. i jej charakterystyczne uliczki możesz zobaczyć w kilku scenach tego klasyka.
Mont Saint-Michel we Francji
Królestwo Korony w filmie „Zaplątani” z 2010 r. mieści się na stromych zboczach góry, wyrastającej na wyspie pośród morza, połączonej z lądem tylko wąską groblą. Bardzo wyraźna jest inspiracja autentycznym miejscem: Mont Saint-Michel, czyli Górą św. Michała w Normandii na północy Francji. Wznosi się na niej Sanktuarium Michała Archanioła i wiele innych budowli, które w porze przypływu są praktycznie odcięte od świata. Cała Góra wygląda spektakularnie, a jej unikalne założenie architektoniczne zagwarantowało jej miejsce na liście UNESCO.
Zamek Eilean Donan w Szkocji
Prawdziwy szkocki zamek Eilean Donan, położony na skale w miejscu, gdzie spotykają się trzy górskie jeziora, zainspirował siedzibę rodu DunBroch z filmu Disney’a „Merida Waleczna” z 2012 r. Drugim zamkiem, z którego artyści filmowi także zaczerpnęli pewne elementy architektury i otoczenia, jest Dunnottar, również stojący w Szkocji. Fikcyjny zamek DunBroch to więc kompozycja dwóch realnie istniejących twierdz.
Źródło: Traveloffpath.com