"Dziennik Bałtycki" trafi do Europejskiego Centrum Solidarności! 8 lipca zapraszamy na wystawę, już dziś można oglądać nasz serwis 80-lecia
Nasza wystawa wędruje z Muzeum II Wojny Światowej do Europejskiego Centrum Solidarności
Warto wspomnieć, że w ECS-e będzie to kolejna odsłona naszej wystawy zorganizowanej z okazji 80-lecia "Dziennika Bałtyckiego". Początkowo (od 27 maja) można ją było oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
- Na wystawie pokazujemy wybrane okładki Dziennika Bałtyckiego z ośmiu dekad, zdjęcia fotoreporterów oraz rysunki nieodżałowanego Zbigniewa Jujki, którego satyra była ilustracją swoich czasów i bawiła kolejne pokolenia naszych Czytelników - tłumaczy Maciej Sandecki, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego".
Kiedy ukazał się pierwszy numer "Dziennika Bałtyckiego"?
Pierwszy numer naszej gazety ukazał się 19 maja 1945 roku, czyli już 10 dni po zakończeniu działań wojennych w Europie. Gdańsk leżał w gruzach, Kaszubi wracali do korzeni, a cały kraj wydobywał się z gehenny II wojny światowej. Niemcy stąd uciekli lub zostali wysiedleni, a Trójmiasto i Pomorze zasiedlali rodacy zza Buga. Dzisiejsi maturzyści to już trzecie lub czwarte pokolenie polskiego Pomorza.
"Dziennik Bałtycki, największa gazeta na Pomorzu
Przez kolejne 80 lat „Dziennik Bałtycki zmieniał się tak, jak zmieniała się Polska. W czasach PRL gazeta nie była wolna od komunistycznej propagandy, a po 1989 roku miała kilku prywatnych oraz państwowych właścicieli. Przez cały ten okres był jednak Dziennik największą gazetą na Pomorzu, która w głównej mierze zajmowała się lokalnymi sprawami, bliskimi mieszkańcom regionu. Pisaliśmy o naszych sukcesach i porażkach, o chwilach pięknych uniesień i tragediach, jakie nas dotykały.
Wystawę można będzie oglądać od 8 lipca w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wstęp wolny.