35-lecie samorządu gminy Nowe Brzesko. Świętowano w Hebdowie
- Mówi się często, że pierwsze wolne wybory po II wojnie światowej odbyły się w 1989 roku. Ala u osób z mojego pokolenia, które młodość spędziły w Polsce Ludowej, w systemie totalitarnym, takie stwierdzenie wywołuje niemal irytację. Mamy bowiem świadomość, że wybory 4 czerwca 1989 roku do Sejmu i Senatu były tylko w części wolne. A jak coś jest w części wolne, to wolne nie jest – mówi mieszkający w Nowym Brzesku senator Włodzimierz Bernacki, zwracając uwagę, ze to właśnie wybory samorządowe, które odbyły się niemal rok później, były pierwszymi w pełni demokratycznymi.
W Nowym Brzesku w wyniku wyborów z 27 maja 1990 roku została wybrana Rada Gminy I kadencji w składzie: Krzysztof Sendek (przewodniczący), Jan Czekaj, Tadeusz Fularski, Jan Gajewski, Stanisław Krosta, Marian Kura, Jerzy Makuła, Edward Migas, Maria Mordarska, Wacław Mroziński, Andrzej Samborek, Stanisław Skalski, Jan Sroga, Marian Szuba, Edmund Tabor, Andrzej Trela, Stanisław Wojtusik i Jan Wołoch. Następnie radni zdecydowali, że pierwszym wójtem zostanie dotychczasowy naczelnik Edward Filipowski.
W kolejnych lata nowobrzeskiego samorządu nie brakowało burzliwych momentów i ważnych. W 1997 roku doszło do próby usunięcia z funkcji wójta Filipowskiego w wyniku referendum, które okazało się jednak nieważne. Rok później, po kolejnych wyborach, radni III kadencji nowym wójtem wybrali Jana Chojkę, który pełnił swoją funkcję w latach 1998-2010, a następnie w kadencji 2014-18 już jako burmistrz. W międzyczasie Nowe Brzesko odzyskało bowiem prawa miejskie.
- Nie do końca wiem dlaczego akurat ja w 1998 roku zostałem przez grupę radnych zaproponowany na stanowisko wójta. Chyba decydowała o tym moja praca jako przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w poprzedniej kadencji. Gdy zaczynałem przez Nowe Brzesko prowadziła jeszcze droga wyłożona kocimi łbami, a uczniowie w Sierosławicach uczyli się w starej carskiej komorze celnej. Zaczęliśmy po kolei załatwiać najpilniejsze sprawy. Uruchomiliśmy oczyszczalnię ceików, powstał pierwszy odcinek kanalizacji. Sesje rady odbywały się w starym centrum kultury w warunkach, jakie dzisiaj są nie do pomyślenia. Dopiero w 2006 rada została godziwe warunki, gdy oddaliśmy do użytku przebudowaną cerkiew – przypomina Jan Chojka, który podczas czwartkowej sesji był jedynym z byłych włodarzy. Edward Filipowski już nie żyje (podobnie jak 21 radnych, którzy sprawowali mandaty po 1990 roku), a Grzegorz Czajka, burmistrz w latach 2010-14, nie dotarł na uroczystość.
Obowiązki gospodarzy pełnili natomiast obecny przewodniczący Rady Miejskiej Jan Polak i burmistrz Krzysztof Madejski, który uhonorowali byłych i obecnych radnych pamiątkowymi dyplomami. A że odbyło się to w porządku alfabetycznym można napisać, że podziękowali radnym od A (Wojciech Adamczyk) do Z (Kinga Zathey-Stąpor i Jacek Zawartka). Przywołano też nazwiska innych osób, które poświęciły samorządowi wiele lat: wieloletniego przewodniczącego Rady Gminy Mariana Mackiewicza, radnego i wicewójta Jana Melczewskiego, radnej i kierownika Urzędu Stanu Cywilnego Marii Mordarskiej, sołtysa i radnego Ignacego Zawartkę oraz wielu innych.
Na koniec jeszcze ciekawostka. W ciągu 35 lat funkcjonowania nowobrzeskiego samorządu trzej radni sprawowali swój mandat przez pięć kadencji: to nieżyjący już Marian Mackiewicz, Dariusz Mrozowski oraz obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Józef Krosta.