ARiMR podsumowuje kampanię dopłat. Ile wniosków z woj. podlaskiego?
Podsumowanie tegorocznej kampanii wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe
Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa zakończyła przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2025 rok. Rolnicy mogli składać wnioski od 15 marca do 16 czerwca bez żadnych sankcji. Dodatkowy termin, choć już z potrąceniami w wysokości 1% za każdy dzień opóźnienia, obowiązywał do 11 lipca.
Prezes ARiMR Wojciech Legawiec informuje, że Agencja zarejestrowała ponad 1,197 mln złożonych deklaracji w tegorocznej kampanii dopłat bezpośrednich i obszarowych. Najwięcej rolników ubiega się o dopłaty z terenów Mazowsza oraz Lubelszczyzny. Podobnie jak w latach ubiegłych wnioski były przyjmowane wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus.
- Dziękuję wszystkim rolnikom za sprawne składanie wniosków drogą elektroniczną i współpracę z naszymi biurami powiatowymi, w których można było uzyskać pomoc techniczną i wsparcie merytoryczne. Wspólnie osiągnęliśmy wysoki poziom obsługi oraz zapewniliśmy płynny przebieg kampanii - dodaje Wojciech Legawiec, Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Tegoroczna kampania w woj. podlaskim
W 2025 roku, w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027, do Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży wpłynęło
- 75 100 wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich,
- 5 229 wniosków o przyznanie płatności ekologicznych (najwięcej w Polsce),
- 3 551 wniosków o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych,
- 65 574 wnioski o przyznanie płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami ( tzw. ONW)
Dodatkowo, w ramach kontynuacji zobowiązań podjętych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Biura Powiatowe Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjęły 2 619 wniosków o przyznanie płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych oraz 466 wniosków o przyznanie płatności zalesieniowych.
Największym zainteresowaniem cieszyły się płatności ekologiczne oraz płatności do schematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt (tzw. Ekoschematy), gdzie do Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR wpłynęło łącznie 54 293 wnioski o przyznanie płatności, o 2 542 wniosków więcej niż w kampanii 2024, co nas bardzo cieszy - mówi Adam Frankowski, dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. -Z racji specyfiki naszego województwa charakteryzującego się występowaniem gospodarstw zajmujących się produkcją mleka i hodowlą zwierząt najwięcej wniosków w ramach ekoschematów złożono w ramach rolnictwa węglowego i zarządzania składnikami odżywczymi oraz dobrostanu zwierząt - dodaje.
Najważniejsze zmiany w kampanii 2025
Do największych zmian w porównaniu z kampanią 2024 należy zaliczyć wdrożenie od 2025 roku normy GAEC 2, dotyczącej ochrony terenów podmokłych i torfowisk. Zgodnie z nowymi przepisami, na gruntach ornych i trwałych użytkach zielonych położonych na wyznaczonych obszarach podmokłych i torfowiskach obowiązywać będzie zakaz wydobywania torfu, a także zakaz budowy i odnawiania rowów oraz instalacji drenujących służących do odwadniania lub odprowadzania wody z terenu. Na trwałych użytkach zielonych wprowadza się również zakaz ich przekształcania lub zaorywania. Dopuszczona będzie jedynie renowacja z zastosowaniem płytkiej uprawy gleby i podsiewu, nie częściej niż raz na cztery lata. Z kolei na gruntach ornych wprowadza się zakaz orki, z wyjątkiem płytkiej uprawy gleby do głębokości 15 cm.
Kolejną zmianą jest rozszerzenie ekoschematu „Grunty wyłączone z produkcji”. Od 2025 roku rolnicy mogli ubiegać się o płatność również do gruntów ugorowanych, na których znajdują się nowo utworzone elementy krajobrazu, takie jak żywopłoty, pasy gruntów zadrzewionych, zadrzewienia liniowe, pojedyncze drzewa, zagajniki śródpolne, rowy, oczka wodne, miedze śródpolne czy strefy buforowe.
Nowością było także wdrożenie ekoschematu „Materiał siewny kategorii elitarny lub materiał siewny kategorii kwalifikowany”. W ramach tego działania płatność będzie przysługiwała do powierzchni gruntów ornych, na których stosowany jest materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany zbóż, roślin strączkowych oraz ziemniaków.