Bezrobocie rejestrowane na Śląsku. Tu osób bez pracy jest najwięcej
Bezrobocie w województwie śląskim to temat złożony i wciąż aktualny. Choć w wielu miejscach sytuacja się poprawia, w innych bez pracy pozostaje spora liczba mieszkańców. Kto najczęściej trafia do rejestrów bezrobotnych i gdzie jest ich najwięcej?
Województwo śląskie to region o zróżnicowanej sytuacji na rynku pracy. Kliknij TUTAJ i sprawdź, gdzie jest najgorzej. W większych miastach, takich jak Katowice, znalezienie zatrudnienia jest dużo łatwiejsze, ponieważ sam rynek pracy jest szerszy i bardziej zróżnicowany. Gorzej jest w mniejszych miastach i powiatach, gdzie bezrobocie wciąż stanowi spory problem.
Ze statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach wynika, że bezrobotni to w dużej mierze osoby w średnim i starszym wieku, choć w grupie nie brakuje również młodzieży. Część z nich ma za sobą długą przerwę w zatrudnieniu lub niskie kwalifikacje, co utrudnia powrót na rynek pracy. Wśród zarejestrowanych bezrobotnych znajdują się także osoby z niepełnosprawnościami, czy samotnie wychowujące dzieci, którzy mają ograniczone możliwości.
Urzędy pracy starają się wspierać te osoby poprzez różne formy pomocy – takie jak szkolenia i kursy, staże czy pośrednictwo pracy. Niestety wśród bezrobotnych bywają też tacy, którzy nie chcą korzystać z oferowanej pomocy i świadomie wybierają taką drogę.
Dane o bezrobociu w Śląskiem
Na koniec maja 2025 r. w woj. śląskim zarejestrowanych było 64 998 bezrobotnych. To o 1 421 osób mniej niż w kwietniu, ale o 2 102 osoby więcej niż rok wcześniej. Najwięcej bezrobotnych było w Sosnowcu (3 899), najmniej w pow. bieruńsko-lędzińskim (391).
Stopa bezrobocia w regionie ma tendencję spadkową i wynosi 3,7%, co plasuje województwo na drugim miejscu w kraju (za Wielkopolską – 3,1%). Najniższy wskaźnik odnotowano w Katowicach, najwyższy w Bytomiu.
W grupie osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy było 48 698 osób, w tym:
- długotrwale bezrobotni – 38,6%,
- osoby powyżej 50 r.ż. – 27,8%,
- młodzież do 30 r.ż. – 21,7%,
- osoby z niepełnosprawnościami – 7,9%.
W maju zarejestrowano 9 180 nowych bezrobotnych, z czego 48,3% stanowiły kobiety. W analizowanym okresie wyrejestrowano 10 601 bezrobotnych.