Białystok: Duże zainteresowanie rekrutacją na Uniwersytet Medyczny. Jakie kierunki cieszą się największą popularnością?
Rekordowe zainteresowanie rekrutacją na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wstępnie podsumował tegoroczną rekrutację. Na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite studia magisterskie zarejestrowała się rekordowa liczba kandydatów — 9037 osób. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba chętnych wzrosła o 6%. Natomiast w porównaniu z rokiem 2020, w tegorocznej rekrutacji wzięło udział aż o 28% więcej kandydatów.
Jesteśmy szczęśliwi, że aż tylu młodych ludzi zdecydowało się związać swoje dalsze losy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku - zaznaczył rektor UMB prof. Marcin Moniuszko.
Kierunki cieszące się największą popularnością
Absolwenci szkół średnich mogli wybrać spośród 16 kierunków. Największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjnie kierunki lekarsko-dentystycznym i lekarski (odpowiednio 23 i 18 osób/miejsce). Największy wzrost procentowy liczby kandydatów uniwersytet zanotował na higienie stomatologicznej i pielęgniarstwie (odpowiednio 6 i 5 osób na jedno miejsce). Dużą popularnością cieszy się również rehabilitacja (7 osób na jedno miejsce).
Są to kierunki, które są niesłychanie potrzebne społeczeństwu z punktu widzenia systemu ochrony zdrowia - podkreślił rektor UMB.
Prof. Adrian Chabowski, Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, przyznał, że tegoroczna liczba kandydatów na studia jest imponująca, szczególnie na tle innych uczelni w regionie. W związku z tym zdecydowano się na zwiększenie limitów przyjęć na kierunkach: pielęgniarstwo i fizjoterapia. W obu przypadkach zwiększono limity o jedną grupę, czyli o 18 osób. W przyszłości uczelnia planuje dalsze rozszerzanie naboru na te kierunki.
Centrum Pielęgniarstwa UMB pozwoli zwiększyć limity przyjęć
Będzie to możliwe m.in. dzięki realizowanym inwestycjom. Przy ulicy Żurawiej, ze środków Krajowego Planu Odbudowy, powstaje Centrum Pielęgniarstwa UMB. Umowa z Ministerstwem Zdrowia została podpisana w ubiegłym tygodniu — 21 lipca 2025 r. Obecnie trwają prace budowlane. Koszt całej inwestycji wynosi 52 mln zł. Kanclerz UMB, Konrad Raczkowski, poinformował, że budowa realizowana jest w ekspresowym tempie. Jej zakończenie planowane jest na 16 lutego 2026 roku, a pierwsi studenci będą mogli rozpocząć naukę w nowym obiekcie już w październiku 2026 roku.
W budynku przewidziano jedną salę wykładową na 150 osób oraz pięć sal seminaryjnych, każda na 50 osób, z możliwością ich łączenia. Na drugim piętrze znajdzie się centrum symulacji pielęgniarskich, będące odpowiednikiem centrum symulacji medycznych. Dzięki temu kształcenie umiejętności praktycznych osiągnie jeszcze wyższy poziom.
Budynek będzie w 100% przygotowany do kształcenia zgodnie z nowymi standardami - wyjaśniał prof. Mateusz Cybulski, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu ds. jakości kształcenia i programów studiów.
Nowy kierunek ratownictwo medyczne
W tym roku kandydaci mogli ubiegać się także o przyjęcie na kierunek ratownictwo medyczne drugiego stopnia.
— Ustawa umożliwiła nam uruchomienie tego kierunku, dlatego po raz pierwszy prowadzimy rekrutację na ratownictwo medyczne drugiego stopnia. Jesteśmy jedną z nielicznych uczelni medycznych w kraju, które zdecydowały się na taki krok, dlatego cieszy nas, że widzimy zainteresowanie ze strony kandydatów — przekazał prof. Adrian Chabowski.
Rosnące zainteresowanie kierunkami na Wydziale Nauk o Zdrowiu
Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Sławomir Terlikowski, poinformował, że zauważalny jest wzrost zainteresowania kierunkami prowadzonymi na jego wydziale. Dużą popularnością cieszy się m.in. elektroradiologia, gdzie o jedno miejsce ubiega się aż 7 kandydatów.
— Uważam, że to bardzo pozytywny trend. Medycyna bardzo się rozwinęła, szczególnie w zakresie technik diagnostycznych i obrazowania. Coraz większy jest też udział sztucznej inteligencji w tych procesach. Myślę, że elektroradiologia będzie w tym zakresie korzystać z ogromnych zasobów nowych technologii — powiedział dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu.
Rekrutacja trwa do końca września.