Centrum Zdrowia Psychicznego w Legnicy. Takiej inwestycji jeszcze nie było nie było
- To ogromna sprawa. Konieczność zapewnienia pacjentom pomocy w zakresie zdrowia psychicznego była przez lata spychana na dalszy plan, niedoceniana. A przecież zdrowie psychiczne jest niezwykle istotne dla dobra każdego z nas, dla rozwoju całego społeczeństwa - mówił goszczący dziś w legnickim szpitalu Robert Kropiwnicki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. - Bardzo się cieszę, że waga zdrowia psychicznego jest wreszcie doceniana, a legnickiemu szpitalowi udało się pozyskać z Funduszu Medycznego 100 procent dofinansowania na budowę Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych. To największa inwestycja od czasu wybudowania szpitala. I ogromnie ważna, jeśli chodzi o potrzeby społeczeństwa. W dodatku Centrum powstanie w dość krótkim czasie: już za 2 lata będzie przyjmować pacjentów. Będzie służyło chorym z całego Dolnego Śląska - dodał wiceminister Kropiwnicki.
Budowa nowoczesnej placówki rozpocznie się w przyszłym roku. Do tego czasu będą prowadzone niezbędne procedury, m. in. przetargowe. Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych zostanie wybudowane w północno-wschodniej części kompleksu szpitalnego: między Pracownią Mikrobiologiczną a ulicą Wrocławską. Liczący ponad 4 tysiące metrów kwadratowych powierzchni budynek Centrum będzie miał cztery kondygnacje (w tym poziom podziemny). Znajdą się w nim m.in. poradnia zdrowia psychicznego oraz nowocześnie wyposażone oddziały psychiatryczne. Budowa będzie kosztować niemal 50 milionów złotych, które przekaże Ministerstwo Zdrowia, z konkursu ogłoszonego w ramach Funduszu Medycznego.
- Budowa Centrum Zdrowia Psychicznego pozwoli nam wejść w nowy trend, polegający na odchodzeniu od hospitalizacji pacjentów, na rzecz prewencji i leczenia domowego. Oczywiście w Centrum będzie działał oddział stacjonarny dla tych chorych, którzy będą musieli pozostać w szpitalu. Ale będą też np. oddziały dzienne, gdzie pacjenci będą przyjeżdżać na kilka godzin, będą mieć zapewnione wizyty lekarskie, zajęcia terapeutyczne itp., po czym będą wracać do domów. Będzie też zespół leczenia środowiskowego, czyli forma terapii wyjazdowej dla tych, którzy ze względu na silne kryzysy nie będą w stanie sami dotrzeć do szpitala - wyjaśniał psychiatra Jacek Jazy, ordynator Oddziału Psychiatrycznego w legnickim szpitalu. Podkreślał, że budowa Centrum Zdrowia Psychicznego jest bardzo potrzebna. - Patrząc na rosnące zapotrzebowanie na opiekę psychiatryczną i coraz większą ilość pacjentów mogę powiedzieć, że jesteśmy świadkami ogromnego kryzysu. Tylko w naszych poradniach przybywa rocznie 50 procent pacjentów. Dlatego bardzo się cieszę, że psychiatria została wreszcie doceniona. I w przypadku Legnicy genialnie dofinansowana - mówił ordynator Jacek Jazy.
W ubiegłym roku na Oddziale Psychiatrii Ogólnej w legnickim szpitalu leczyło się 343 pacjentów, na Oddziale Psychiatrycznym Dziennym 130 pacjentów, na Oddziale Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym 108 chorych. Tymczasem dane z pierwszego kwartału tego roku pokazują, że liczba osób wymagających leczenia psychiatrycznego rośnie. Z psychiatrii ogólnej w legnickim szpitalu skorzystało do końca marca bieżącego roku już 125 chorych, z oddziału dziennego 46 pacjentów, z rehabilitacyjnego 39 osób.
- Dołożymy wszelkich starań, aby realizacja inwestycji przebiegała bez zakłóceń. Abyśmy mogli już w 2027 otworzyć Centrum Zdrowia Psychicznego - mówił Maciej Leszkowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Legnicy.
Podziękował wszystkim pracownikom szpitala, którzy byli zaangażowani w przygotowywanie projektu oraz stronie rządowej, za tak duże dofinansowanie. Na konkurs Ministerstwa Zdrowia wpłynęło 150 wniosków. Legnicki szpital - jako jeden z zaledwie kilku wnioskodawców - otrzymał 100 procent dofinansowania do planowanej inwestycji. Największej w historii placówki, która działa od 1989 roku.