Czego storczyk naprawdę nie lubi? Poznaj sprawdzone triki pielęgnacyjne – kwiat odwdzięczy się nowymi pąkami!
W tym artykule:
- Odpowiednie miejsce dla storczyka – klucz do kwitnienia przez cały rok
- Nawadnianie i wilgotność – jak dbać o potrzeby storczyka?
- Pielęgnacja korzeni – sekret zdrowego storczyka
- Odżywianie storczyków: jakie nawozy stosować i jak często?
- Oprócz oferowanych w handlu nawozów można używać również naturalnych:
Odpowiednie miejsce dla storczyka – klucz do kwitnienia przez cały rok
Storczyki to rośliny uwielbiające światło, jednak nie należy je narażać na intensywne promieniowanie słoneczne, które może spowodować poparzenie liści. Optymalne warunki świetlne dla storczyków w doniczce to jasne, rozproszone światło, bezpośrednio oświetlające roślinę przez kilka godzin dziennie. Idealnym miejscem dla storczyków są okna skierowane na wschód lub zachód. Najważniejsze kwestie poznaj w poniższej galerii.
Nawadnianie i wilgotność – jak dbać o potrzeby storczyka?
Storczyka podlewa się raz w tygodniu latem i co dwa tygodnie zimą. Wiosną i jesienią zabieg wykonuje się co około 10 dni. Podlewamy je tak, żeby nie stały długo w dużej ilości wody. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna, ale należy odlać nadmiar wody z podstawka.
Jeżeli chodzi o wilgotność, storczyki lubią wysoką wilgotność powietrza (od 60 do 80 procent). Podlewamy je obficie ale nie tak żeby stały długo w dużej ilości wody. Ziemia w doniczce powinna być wilgotna ale pamiętajmy odlać nadmiar wody z podstawka.
Pielęgnacja korzeni – sekret zdrowego storczyka
Storczyki uprawiamy w transparentnych doniczkach, które zapewniają odpowiedni dostęp do światła, dzięki czemu możemy obserwować system korzeniowy. Korzenie muszą być mięsiste, jędrne, o barwie biało-szarej z żółto-zielonymi zabarwieniami końcówek. Taki wygląd korzeni jest oznaką zdrowia i wzrostu rośliny.
Odżywianie storczyków: jakie nawozy stosować i jak często?
Istnieje szereg nawozów zaprojektowanych specjalnie dla storczyków, w oparciu o ich etap wzrostu i zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podczas gdy pokarm dla storczyków jest zwykle najlepszy dla roślin kwitnących, można również stosować zbilansowany nawóz. Przed zakupem nawozu należy określić, czy roślina potrzebuje nawozu o spowolnionym uwalnianiu, czy nawozu płynnego. Formuły o spowolnionym uwalnianiu są zazwyczaj preferowane, ponieważ działają dłużej i są bardziej bogate w składniki odżywcze niż nawozy płynne.
Oprócz oferowanych w handlu nawozów można używać również naturalnych:
- Skórki bananów zawierają wiele składników odżywczych, które mogą być korzystne dla storczyków. Aby je wykorzystać, należy umieścić skórkę od banana w doniczce z rośliną, delikatnie wciskając ją w podłoże. Podczas podlewania składniki odżywcze stopniowo uwolnią się z rozkładającej skórki.
- Jajka. Roztwór z jajek zawiera bardzo dużą ilość składników m.in. białko oraz wapń, które korzystnie wpływają na rozwój roślin. Wystarczy wymieszać roztrzepane jajka z wodą i użyć ich podczas podlewania rośliny.
- Czosnek może działać odstraszająca na niektóre szkodniki gromadzące się w strukturach roślin. Aby wykorzystać czosnek jako nawóz, można przygotować roztwór z jego użyciem poprzez zgniecenie kilku ząbków i namoczenie ich w wodzie przez kilka godzin. Następnie należy użyć tego roztworu do podlania rośliny.
- Herbata. Wykorzystanie naparu z herbaty jako nawozu dostarczy roślinie cenne składniki odżywcze, takie jak azot i fosfor. Po zaparzeniu herbaty, pozostawione liście można umieścić w wodzie i po ostudzeniu użyć jako naturalny nawóz, który użyźni glebę w doniczkach oraz wspomoże wzrost storczyków.