Cztery konkursy, cykle pozakonkursowe i sekcje specjalne. Krakowski Festiwal Filmowy od 25 maja do 1 czerwca
Krakowski Festiwal Filmowy to najważniejsze w Polsce święto kina dokumentalnego, krótkometrażowego i animowanego. W programie jubileuszowej edycji znalazło się prawie 200 filmów z całego świata, w tym ponad 100 premier światowych i polskich.
Festiwal odbędzie się w kinach od 25 maja do 1 czerwca i w internecie na platformie KFF VOD od 30 maja do 15 czerwca. Filmy będą prezentowane w czterech konkursach: trzech międzynarodowych (dokumentalny, krótkometrażowy i DocFilmMusic), w konkursie polskim oraz w licznych cyklach pozakonkursowych i pokazach specjalnych.
65. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy w najbliższą niedzielę dokument "Bałtyk" - słodko-gorzka opowieść Igi Lis, która zabiera nas do Łeby, w samo serce nadmorskiego świata. Światowa premiera filmu z udziałem reżyserki i zaproszonych gości odbędzie się podczas uroczystej inauguracji festiwalu 25 maja o godz. 18 w kinie Kijów.
W konkursie dokumentalnym pojawią się zarówno znane nazwiska jak Radu Ciorniciuc (tym razem wspólnie z Liną Vdovîi zrealizował film “Tata”) czy Luuk Bouwman (“Propagandysta”), jak i obiecujący twórcy oraz twórczynie, którzy dopiero rozwijają swoją karierę. W tym roku zaproszono do konkursu aż cztery polskie produkcje, wśród których znalazły się nie tylko nowe dokumenty Tomasza Wolskiego ("Wielki szef") i Weroniki Mliczewskiej (“Dziecko z pyłu”), lecz także dwa debiuty – “Silver” Natalii Koniarz oraz “Dokąd umierają malarze” Michała Pietraka.
Wyjątkowo zapowiada się również tegoroczny międzynarodowy konkurs muzyczny. Na ekranach krakowskich kin pojawią filmy o legendach, buntownikach i muzycznych wizjonerach. Będzie to m.in. “Rocky Horror: W tym szaleństwie jest metoda” Andrasa Zerra, który przygląda się mało u nas znanemu fenomenowi słynnej rock-opery "Rocky Horror Picture Show" czy “David Keenan – słowa na płótnie” Paddy Hayesa, ukazujący intymny portret irlandzkiego barda folkowego, balansującego między literaturą a muzyką.
W tegorocznej odsłonie Docs+Science kurator sekcji Karol Jałochowski parafrazuje tytuł książki braci Strugackich “Trudno być bogiem”, by niejako postawić człowieka w centrum. Czy to oznacza, że staliśmy się już tak wszechmocni, jak wymyślani przez nas bogowie? I czy to w ogóle możliwe? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukują twórcy sześciu świetnych dokumentów, które będzie można zobaczyć na festiwalu.
Ostatnio sporo się mówi o rosnącej popularności artystów i artystek z Irlandii. Od kilku lat prawdziwą furorę robią tamtejsze pisarki, jak chociażby Sally Rooney, a świat muzyki niezmiennie zachwyca się zespołami U2 i Cranberries, Enyą czy Sinead O’Connor. Z kolei na płaszczyźnie kinematografii znakomicie radzą sobie tamtejsi aktorzy i aktorki, jak Saoirse Ronan czy Barry’ego Keoghana. A kim są bohaterowie i bohaterki siedmiu dokumentów zaproszonych do sekcji "Fokus na Irlandię?" Nie brak wśród nich artystycznych dusz o skomplikowanych, ale i fascynujących życiorysach oraz silnych kobiet, którym udało się przetrwać konserwatywne rządy i kościelną opresję.
Kids&Youth. Kino dla młodych to bezpłatny przegląd filmów dostępnych zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych widzów. Dla tych pierwszych przygotowano dwa wyjątkowe tytuły - “Mirai” Mamoru Hosoda oraz “Supa Modo” Likarion Wainaina, na które organizatorzy zapraszają rodziców z dziećmi. Dla młodzieży z kolei – w ramach międzynarodowego projektu Docs4Teens – Building Bridges – wybrano specjalnie wyselekcjonowane europejskie dokumenty.
Obok wymienionych sekcji nie zabraknie doskonale znanej Panoramy polskiego dokumentu oraz przeglądu Short Matters! Krótkie filmy roku.