Czy seniorzy wiedzą, jak ustrzec się przed cyberprzestępcami? Powiatowa rada seniorów pomga im zdobyć wiedzę
Spotkanie odbyło się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Żaganiu. Zaczęło się od prezentacji Urszuli Langier z Banku PKO BP - "Cyberbezpieczni Seniorzy". Słuchacze mogli się dowiedzieć, w jaki sposób mogą się zabezpieczać w sieci przed oszustwami, jak chronić swoje dane, co powinno budzić ich niepokój w ewentualnym kontakcie z osobami przedstawiającymi się jako pracownicy banku. Seniorzy mieli możliwość swobodnej dyskusji, zadawania pytań i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Seniorom trudno się poruszać w cyberprzestrzeni
Niski poziom kompetencji cyfrowych sprawia, że seniorzy stają się łatwym celem dla cyberoszustów. U. Langier i Anna Łączna wyjaśniły seniorom, jak bezpiecznie korzystać z internetu czy telefonu, a w szczególności z aplikacji bankowych, z których coraz chętniej korzystają osoby starsze. PKO Bank Polski zaleca seniorom m.in. nieudostępnianie danych logowania, nieotwieranie podejrzanych linków i załączników, oraz weryfikację tożsamości dzwoniących osób.
Bezpiecznie na spacerze i na rowerze
Tadeusz Pozaroszczyk, organizator usług społecznych w Centrum Usług Społecznych w Szprotawie opowiedział, w jaki sposób działa CUS, na co mogą liczyć seniorzy, z czego skorzystać i jak aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym mimo swojego wieku.
Ważnym punktem spotkania było przeanalizowanie tematu ciągów pieszo-rowerowych w gminach. Seniorzy otrzymali mapy powiatu żagańskiego, dzięki którym rozpoczęli realizację programu „Bezpieczni rowerzyści i piesi”. Na mapach zaznaczali niebezpieczne punkty i trasy. Wnioski przekazane zostaną służbom mundurowym odpowiedzialnym za bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.
- Powiatowa Rada Seniorów wskazuje nam problemy, z którymi borykają się osoby starsze w powiecie żagańskim - zaznacza starosta Anna Michalczuk. - Dzięki tym wnioskom i pracy, którą wykonują, my możemy nawiązać współprace ze służbami takimi jak policja czy straż pożarna. To również ważne przy współpracy z innymi samorządami, ponieważ seniorzy są w każdej gminie - mówi Anna Michalczuk.