Dobrostan zwierząt. Rolniku, te dokumenty musisz mieć do końca lipca
Rolnicy ubiegający się o dopłaty w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt 2025 muszą zadbać o wymagane dokumenty. Certyfikaty QAFP lub QMP trzeba posiadać najpóźniej do 31 lipca br. Bez nich rolnicy nie otrzymają dopłat dobrostanowych.
Dobrostan zwierząt 2025 – dokumenty wymagane dla trzody chlewnej i drobiu
Rolnicy, którzy w 2025 roku ubiegają się o płatności dobrostanowe w ramach ekoschematów dla trzody chlewnej i drobiu rzeźnego, muszą posiadać odpowiedni certyfikat QAFP. Dokument ten potwierdza, że całe stado objęte jest systemem jakości, który zapewnia wyższe standardy w zakresie dobrostanu zwierząt. Wymóg ten dotyczy m.in. dobrostanu loch, tuczników, brojlerów, kurcząt oraz indyków utrzymywanych w celu produkcji mięsa.
Dobrostan zwierząt 2025 — ARiMR przypomina producentom bydła o dokumentach
W przypadku gospodarstw utrzymujących bydło (dobrostan krów mamek, dobrostan opasów) konieczne jest posiadanie certyfikatu QMP (Quality Meat Program). Dotyczy to zarówno hodowli w pomieszczeniach, jak i w systemach otwartych. Podobnie jak w przypadku QAFP, dokument musi potwierdzać, że zwierzęta utrzymuje się zgodnie ze standardami określonymi w systemie.
Hodowcy bydła, świń, a także drobiu, którzy ubiegali się o dopłaty w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt muszą pamiętać, aby do 31 lipca 2025 r. uzyskać ważne dokumenty, bez których nie otrzymają płatności dobrostanowych.
fot. Canva
Dobrostan zwierząt — uzyskaj i złóż dokumenty w nieprzekraczalnym terminie
Zarówno certyfikat QAFP, jak i QMP muszą być ważne na dzień 31 lipca 2025 r. Oznacza to, że nie można ich uzyskać później – brak dokumentu w tym terminie może skutkować odmową przyznania wsparcia dobrostanowego, mimo złożenia wniosku w aplikacji eWniosekPlus.
Choć certyfikaty trzeba posiadać do 31 lipca 2025 r., ich przekazanie do ARiMR odbywa się w terminie późniejszym. Dokumenty dotyczące ekoschematu Dobrostan zwierząt należy złożyć do 21 marca 2026 r. za pośrednictwem:
- aplikacji eWniosekPlus (zakładka: dokumenty uzupełniające),
- lub osobiście w biurze powiatowym ARiMR właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.
Źródło: ARiMR