Dobrostan zwierząt ze zmianami na korzyść rolników
Jak wskazano w dokumencie, wciąż są trudności ze zbytem tuczników, a jednocześnie rośnie zainteresowanie certyfikatami QMP i QAFP. Wychodząc naprzeciw beneficjentom, w tych sektorach zaproponowano zmiany.
Wydłużenie terminu na uzyskanie certyfikatów
Obecnie termin uzyskania certyfikatu QMP i QAFP mija 31 lipca. Patrząc na wzrost liczby zgłoszeń do obu systemów (QMP dla bydła, QAFP dla świń i drobiu – przyp. red.), resort chce wydłużyć czas na zdobycie dokumentu do 30 września. To szczególnie istotne w kontekście ubiegania się o płatność w ramach praktyki dobrostanowej – będzie więcej czasu na proces certyfikacji. Zmiana obejmuje zarówno nowych uczestników, jak i tych, którzy w momencie ubiegania się o wsparcie nie mieli ważnego certyfikatu.
Czym są certyfikaty QMP i QAFP? Potwierdzają, że wytwarzane przez rolnika produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami obu systemów. Dotyczy to gospodarstw, gdzie wybrana jest praktyka utrzymywania zwierząt w ramach QMP i QAFP.
Na podstawie danych ARiMR, wskazanych w projekcie, w ramach kampanii dopłat bezpośrednich 2024, o pieniądze w zakresie praktyki związanej z wybranym systemem ubiegało się ok. 1,9 tys. rolników.
Ułatwienia w wariancie dopłat do tuczników
Dobrostan tuczników to jeden z wariantów ekoschematu dobrostanowego. Płatność przysługuje do zwierząt poddanych ubojowi – dostarcza się je od razu do rzeźni lub za pośrednictwem wyłącznie jednego podmiotu zajmującego się obrotem/pośrednictwem/skupem. W całym tym cyklu wymogi mają zapewnić tucznikom podwyższony dobrostan. Wiele organizacji i izb rolniczych zwróciło uwagę, że mniejsze partie zwierząt trudniej jest zbyć, m.in. przez trudności i ograniczenia w zakresie przemieszczania.
Resort zaproponował zmianę, która pozwoli uzyskać wsparcie, jeśli zwierzęta trafią do rzeźni w ciągu 3 dni bez określenia liczby podmiotów, które je dostarczą. Jednocześnie ograniczenie w czasie zapewni identyfikowalność zwierząt utrzymywanych w dobrostanie u rolnika na etapie przemieszczania.
W tym przypadku chętnych na wsparcie było ok. 3,5 tys. rolników.
Rolniku, będziesz mógł dokonać zmian w planie dobrostanu zwierząt
Jednym z warunków otrzymania dopłaty dobrostanowej, jest przygotowanie planu poprawy dobrostanu zwierząt. W przypadku niekompletnych informacji, do tej pory trzeba było uzupełnić go i złożyć oświadczenie w ARiMR do 14 marca roku następnego po złożeniu wniosku o płatność.
Tu zmiana ma objąć dodanie odwołania do przepisów. Jeśli rolnik będzie musiał poprawić plan, dostanie dodatkowe 7 dni od doręczenia wezwania, chyba, że już wcześniej przekazał potrzebne dane.
- Dodatkowy termin na złożenie oświadczenia o uzupełnieniu lub poprawieniu planu poprawy dobrostanu zwierząt wyeliminuje większość przypadków nieterminowego złożenia ww. oświadczenia, a co za tym idzie stosowania kary, o której mowa w § 48 ust. 7 rozporządzenia dobrostanowego – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Dokument jest na etapie opiniowania.
Źródło: RCL
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!