Dyplom informatyka wciąż gwarancją wysokich zarobków zaraz po studiach. Ale nie tylko on! Jaki kierunek wybrać w Małopolsce?
Przede wszystkim z myślą o maturzystach, którzy jeszcze nie zdecydowali, co studiować, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego we współpracy z Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym udostępniło 10. edycję ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA). System ten gromadzi informacje dotyczące zatrudnienia, wynagrodzeń, jak i bezrobocia wśród studentów, doktorantów i absolwentów studiów.
Tu sprawdzisz, po jakich kierunkach zarabia się najwięcej
Dzięki danym prezentowanym w internetowym serwisie ELA można się dowiedzieć, ile zarabiają młodzi ludzie opuszczający mury poszczególnych uczelni. Absolwenci określonych kierunków, studiów I stopnia, II stopnia lub jednolitych magisterskich. Każdy może sprawdzić, po jakich studiach zarobki się najwyższe, a także jak długo trwa poszukiwanie pracy.
System ELA został uruchomiony w 2016 roku i jest jednym z najbardziej zaawansowanych tego typu rozwiązań w Europie.
Jeśli chodzi o najnowsze dane, serwis ELA pozwala obecnie budować rankingi kierunków studiów ukończonych przez absolwentów w 2023 roku.
Jak sprawdziliśmy, w skali całej Polski najlepiej zarabiającymi absolwentami 2023 studiów stacjonarnych okazały się osoby, które ukończyły studia II stopnia na kierunku "informatyka" na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom uzyskało w 2023 roku 38 osób). Ich wynagrodzenie brutto w pierwszym roku po dyplomie to 14 025,12 złotych. Przeciętny absolwent tych studiów potrzebował do znalezienia pracy etatowej 2,93 miesiąca.
Dodajmy, że w pierwszej dziesiątce studiów stacjonarnych w Polsce, po których zarabia się najlepiej już na starcie, znalazły się trzy kierunki z uczelni krakowskich - jeden z UJ, dwa z AGH.
Migracje po studiach - ważne informacje także dla samorządów
Tegoroczna edycja została rozszerzona o dane dotyczące wewnętrznych migracji absolwentów oraz ich aktywności zawodowej w zależności od województwa ukończenia studiów i obecnego miejsca zamieszkania.
- System ELA pozwala sprawdzić m.in., które kierunki studiów zapewnią w przyszłości najwyższe zarobki, jak długo absolwenci szukają pracy po ukończeniu uczelni, a także - co stanowi nowość - jakie są ich dalsze losy w podziale na województwa, w których studiowali, oraz te, w których obecnie mieszkają i pracują - wskazała wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Maria Mrówczyńska, cytowana w komunikacie ministerstwa. - Dzięki tym dodatkowym informacjom ELA stała się nie tylko cennym źródłem wiedzy dla maturzystów, lecz także realnym wsparciem dla samorządów. Pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego młodzi ludzie opuszczają swoje regiony i co można zrobić, aby ich zatrzymać, zwłaszcza tych najbardziej utalentowanych - dodała.
Te nowe dane w systemie przedstawiono na przykładzie absolwentów studiów II stopnia i jednolitych studiów magisterskich z rocznika 2023. "Analiza dotyczy ich mobilności regionalnej oraz aktywności ekonomicznej w pierwszym roku po studiach. W ELA dostępne są również analogiczne dane dla roczników od 2019 roku, obejmujące wszystkie poziomy studiów" - podało ministerstwo.
Jak się okazuje, najczęściej swoje województwo zamieszkania zmieniali absolwenci z województwa warmińsko-mazurskiego.
- Był to udział niemal trzy razy większy niż w przypadku absolwentów z województwa podkarpackiego (43,9 proc. wobec 15,3 proc.). Drugim województwem o absolwentach najbardziej skłonnych do migracji do innego regionu Polski było województwo dolnośląskie (36,2 proc.) - przekazał dr hab. Mikołaj Jasiński, ekspert OPI PIB.
Stamtąd opłaciło się wyjechać
W systemie znalazły się dane pokazujące różnicę w nominalnych zarobkach między absolwentami, którzy po studiach wyjechali z województwa, w którym się kształcili, a tymi, którzy w nim pozostali.
- Największy dodatni bilans nominalnych wynagrodzeń związany z wyjazdami na podstawie danych systemu ELA widać wśród osób, które studiowały w województwie śląskim (+1454,18 zł) i warmińsko-mazurskim (+1273,64 zł). Największy ujemny - wśród absolwentów z województwa dolnośląskiego (-345,02 zł). Bilans najbliższy zeru wystąpił w dwóch województwach: zachodniopomorskim (0 zł) i podkarpackim (+15,70 zł) - wymieniła dr hab. Agnieszka Chłoń-Domińczak, prof. SGH, ekspertka OPI PIB. - Warto jednak pamiętać, że te same kwoty zarabiane w regionach o różnym poziomie ekonomicznym świadczą o różnej pozycji na lokalnym rynku pracy – dodała prof. Chłoń-Domińczak.
Najbardziej opłacalne studia w Małopolsce? Oto one
Na kolejnych slajdach w naszej GALERII prezentujemy najnowszą pierwszą dwudziestkę rankingu kierunków studiów stacjonarnych w Małopolsce, które - według najświeższych danych systemu ELA - okazały się przepustką do najwyższych zarobków już na starcie (są to zarobki powyżej 9 tys. zł).
Obok studiów informatycznych znalazło się pośród nich m.in. pielęgniarstwo, a nawet... filozofia.