Historyczny rekord niskiego stanu Wisły w stolicy został właśnie pobity
W piątek 4 lipca 2025 roku poziom Wisły w Warszawie osiągnął rekordowo niski poziom – zaledwie 19 centymetrów na wodowskazie przy Bulwarach. Jeszcze ostatniej nocy rekord był wyrównany i wynosił 20 cm to dziś stan wody Wisły spadł do 19 cm. To najniższa wartość od początku nowoczesnych pomiarów hydrologicznych prowadzonych przez IMGW w tym miejscu od 1951 roku. Dotychczasowy rekord wynosił 20 centymetrów i został zanotowany w sierpniu 2015 roku. Synoptycy zapowiadają, że poziom rzeki może spaść jeszcze bardziej – już w niedzielę 6 lipca prognozowany jest poziom 14 centymetrów, co oznaczałoby kolejny historyczny rekord.
Chociaż taki stan wody wskazany jest na mapach hydrologicznych IMGW to nie mogliśmy zaobserwować go na wodowskazie, gdyż ten dziś rano był wyłączony.
Eksperci wskazują, że główną przyczyną tak dramatycznego spadku poziomu wody jest długotrwały brak opadów oraz fala upałów utrzymująca się nad regionem. Susza hydrologiczna dotyka nie tylko Wisłę – podobna sytuacja występuje także w innych częściach kraju. W Warszawie sytuacja ma poważne konsekwencje dla funkcjonowania miejskiej żeglugi. Ze względu na zbyt niski stan wody część kursów promowych została czasowo zawieszona.
Rekordowo niski poziom rzeki budzi również poważne obawy ekologów. Tak niski stan wody wpływa negatywnie na warunki życia organizmów wodnych, zwiększa ryzyko zakwitów glonów i pogarsza jakość wody. Dodatkowo wysychające odcinki rzeki stają się bardziej podatne na nagrzewanie się i zanieczyszczenia. IMGW ostrzega, że w nadchodzących tygodniach sytuacja może się jeszcze pogorszyć, jeśli nie nastąpią długotrwałe i intensywne opady.
Choć niskie stany wód w Wiśle notowane były już w przeszłości, tegoroczne wartości są bezprecedensowe. Specjaliści przypominają, że obecna sytuacja jest wynikiem długotrwałych zmian klimatycznych i braku skutecznych działań przeciwdziałających skutkom suszy. Mieszkańcy Warszawy po raz kolejny stają się świadkami zjawiska, które jeszcze kilkanaście lat temu wydawało się mało prawdopodobne w środku lata.