Dziedziczenie dopłat bezpośrednich. Masz na to 7 miesięcy
Dziedziczenie dopłat bezpośrednich po zmarłym rolniku to dziś dla wielu rodzin źródło stresu, biurokratycznych trudności i realnego ryzyka utraty wsparcia finansowego. W związku z licznymi sygnałami KRIR zwróciła się do MRiRW z postulatem uproszczenia procedur. Czy jest szansa na wprowadzenie bardziej elastycznych zasad?
Wniosek o przyznanie płatności w przypadku śmierci rolnika — termin zbyt krótki
Choć przepisy dają spadkobiercom siedem miesięcy na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie po śmierci rolnika, w praktyce ten termin okazuje się zbyt krótki. Śmierć bliskiej osoby, formalności spadkowe i problemy komunikacyjne w rodzinie sprawiają, że wielu rolników traci prawo do należnych środków. Izby rolnicze alarmują, że nieprzywracany termin staje się pułapką dla osób, które mają odziedziczyć dopłaty po śmierci rolnika.
Dziedziczenie dopłat bezpośrednich a przepisy — co budzi największe kontrowersje?
Rozporządzenie MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania i wypłaty m.in. płatności bezpośrednich szczegółowo reguluje dziedziczenie dopłat bezpośrednich. Jednak jego zapisy budzą spore kontrowersje. Największy problem dotyczy nieprzywracalność terminu, a także konieczność jednomyślności spadkobierców. W efekcie dochodzi do sytuacji, w których nawet postanowienie sądu o dziale spadku nie wystarcza do uzyskania dopłat bezpośrednich z ARiMR.
Dziedziczenie dopłat bezpośrednich do zmiany! Czy MRiRW uprości zasady obowiązujące przy dziedziczeniu dopłat po śmierci rolnika?
Śmierć rolnika a dopłaty — czy nastąpią zmiany w zasadach?
W związku z tym zarząd KRIR skierował oficjalny apel do MRiRW o zmianę przepisów. Samorząd rolniczy argumentuje, że obecne procedury dziedziczenia dopłat bezpośrednich są nie tylko nieżyciowe, ale też nieprzystające do realiów życia na wsi. Zdaniem izb niezbędne są rozwiązania, które pozwolą uniknąć biurokratycznych pułapek w sytuacjach losowych.
Dziedziczenie dopłat bezpośrednich po nowemu?
Rozwiązaniem, które mogłoby uprościć dziedziczenie dopłat bezpośrednich, jest możliwość wskazania przez rolnika tzw. współwnioskodawcy już na etapie składania wniosku o płatności. Osoba ta – wskazana dobrowolnie – byłaby współstroną w postępowaniu administracyjnym.
W przypadku śmierci rolnika, to właśnie współwnioskodawca kontynuowałby procedurę. Jego jedynym obowiązkiem byłoby poinformowanie ARiMR o zgonie i dostarczenie aktu zgonu. Pozostałe formalności byłyby zbędne.
Co ważne, obecne przepisy (§ 39 rozporządzenia) obowiązywałyby nadal. Ale tylko w przypadku, gdy rolnik nie zdecyduje się na wskazanie współwnioskodawcy.
Podstawa prawna: Rozporządzenie MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania i wypłaty podstawowego wsparcia dochodów, płatności redystrybucyjnej, płatności dla młodych itp.