Dziś przeżywają renesans. Wawel zaprasza na wystawę pocztówek
Ponad 700 oryginalnych pocztówek złożyło się na wystawę "Wawel ma dawnej pocztówce" prezentowaną na Zamku Królewskim na Wawelu od 27 czerwca do 12 października. W czwartek (26 czerwca) muzealnicy zapraszają na wernisaż ekspozycji, podczas którego będzie okazja do wysłania unikatowej wawelskiej kartki pocztowej.
- Pocztówki przeżywają swój renesans w najmłodszych pokoleniach, choć nie są wysyłane, a wręczane. To niezwykłe medium, nie jest to rolka na Instagramie, moment, kiedy chwalimy się obecnością w danym miejscu, ale coś, co zostało zakupione z myślą o drugiej osobie – zapowiada wystawę „Wawel na dawnej pocztówce” Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. - Ta wystawa jest świadectwem zmian, jakie zachodziły na wawelskim wzgórzu, bo pocztówki pokazują stan inny niż dzisiejszy, ale są także świadectwem obecności, tej chwili spędzonej tu, na Wawelu. Wystawa niewielka, ale znacząca, tak, jak znacząca jest kolekcja pocztówek gromadzonych w archiwum wawelskim.
Sentymentalna podróż do świata dawnych pocztówek
Nowa wystawa wawelska zabierze zwiedzających w sentymentalną podróż. Prezentowane pocztówki pochodzą z końca XIX w. i pierwszej połowy XX w z okresu największego rozkwitu, tzw. „złotej ery pocztówki”. Niektóre opatrzone są notatkami, korespondencją.
Szczególne miejsce zajmują na ekspozycji pocztówki prezentujące zmieniający się wygląd zamku w czasie jego rekonstrukcji.
- Pod koniec XIX wieku Wawel był niedostępny, był siedzibą wojsk austriackich, ówczesną panoramę wzgórza znamy m.in. z pocztówek z tego okresu. A od momentu, kiedy pojawiła się możliwość dojścia na Wawel dokumentują jego restaurowanie, pokazują wnętrza czy budynki, które później, w czasie II wojny światowej zostały przebudowane, ale także prezentują zdjęcia osób, które w dwudziestoleciu międzywojennym odwiedziły Wawel – tłumaczy Andrzej Betlej.
Te ostatnie to nierzadko fotografie wykonane na wzgórzu wawelskim i zamienione na pocztówkę. Wśród widokówek są też te produkowane na Wawelu jako pamiątka z pobytu tu, te powstają tu nieustannie, choć dziś przedstawiają głównie dzieła sztuki pokazywane na zamku.
Kuratorka wystawy, Katarzyna Pająk, zwraca uwagę na kartę z cyklu „Wawel” podarowaną przez ks. Tadeusza Kruszyńskiego, na który składały się satyryczne projekty odnowienia Wawelu wykonane według rysunków Karola Frycza i przygotowane na występ kabaretu Zielony Balonik.
- Powstały satyryczne projekty-wizje odnowy Wawelu, które w śmiały sposób zerwały z konwencjonalnym sposobem postrzegania wzgórza wawelskiego i miały na celu ożywienie dyskusji na ten temat – mówi Katarzyna Pająk.
Na wystawie znalazła się także kartka mylnie podpisana jako „kruszganki” wawelskie, a w rzeczywistości przedstawiająca dziedziniec zamku w Baranowie Sandomierskim często nazywanym małym Wawelem, pocztówka przedstawiająca Wawel od strony ul. Kanoniczej własnoręcznie wykonana przez architekta Jana Olpińskiego, reprint pocztówki z 1900 roku przedstawiającej motyla z rozłożonymi skrzydłami, w których widać Teatr Słowackiego i Wawel. Osobne miejsce zajmują pocztówki stworzone przez artystów, m.in. Leona Wyczółkowskiego.
Wyślij kartkę z Wawelu
Kartki pocztowe, które złożyły się na wystawę to część budowanej od wielu lat kolekcji pod okiem Katarzyny Pająk. Licząca w 1991 roku 150 pocztówek kolekcja dziś obejmuje przeszło 1340 kart oraz folderów z XIX i początku XX wieku. Zbiory wciąż są uzupełniane, a wawelski zespół przygotowuje się do kompleksowej digitalizacji zbioru i jego opracowania pod względem naukowym.
26 czerwca o godz. 18.00 Wawel zaprasza na wernisaż wystawy, który odbędzie się na dziedzińcu zewnętrznym (wstęp wolny). Jak zapowiada Wawel, uczestnicy otrzymają podczas tego wydarzenia kolekcjonerską kartkę pocztową i unikatowy znaczek – dostępny tylko tego jednego dnia. Tę wyjątkową pocztówkę będzie można wysłać tego samego dnia z Wawelu bez żadnych opłat.