Festiwal Folkloru w Zielonej Górze: Grand Prix dla dziecięcego zespołu
Feeria barw na scenie
Na scenie Lata Muz Wszelakich, na placu Teatralnym odbyła się gala wieńcząca tegoroczny festiwal folkloru "Oblicza tradycji". Uczestniczące zespoły z wyjątkiem Turcji (ta jako gość specjalny bez prawa udziału w konkursie, wyjechała wcześniej na kolejne występy) zaprezentowały swoje wybrane, 10-minutowe pokazy taneczno-wokalne. "Mały Koniaków" przedstawił scenki dziecięce z Żywiecczyzny, Rumunia - scenki wiejskie, Senegal - gorące, afrykańskie rytmy na instrumentach perkusyjnych, a Meksyk - melodie pasterzy oraz pieśni miłosne. Nie zabrakło także gospodarzy czyli Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca (tancerze, kapela i grupa śpiewacza).
Folklor z Wielkopolski
Gościem specjalnym gali był zespół regionalny "Dąbrowszczanka" z Dąbrówki Wielkopolskiej.
Zespół istnieje już 15 lat . Założony w 2000 roku. Tworzą go seniorzy z Dąbrówki Wielkopolskiej, byli członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca, kapel, orkiestry dętej, uczniowie ogniska muzycznego 20 osób. „Dąbrowszczanka” swoją działalnością i śpiewem umila i uatrakcyjnia imprezy kulturalno – oświatowe. Bierze udział w festiwalach, biesiadach z piosenką, w regionie i poza nim. Jest laureatem wielu festiwali. Otrzymała nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich i wojewódzkich przeglądach prezentując śpiew, gwarę, tradycje i stroje dąbrowickie.
Czas na nagrody
Festiwal miał formułę konkursu, dlatego zespoły z niecierpliwością czekały na werdykt tegorocznej jego edycji. Jury przyznało dwie równorzędne drugie nagrody dla:
- zespołu "Ballet Saly Velinagara" z Senegalu,
- zespołu "Ballet Cuicalli" z Meksyku.
Kto najlepszy?
Pierwsza nagroda trafiła do zespołu "Romanasul" z Rumunii, zaś Grand Prix do Dziecięcego Zespołu Regionalnego "Mały Koniaków".
Dziecięcy Zespół Regionalny MAŁY KONIAKÓW to zespół folklorystyczny z Koniakowa, który prezentuje folklor i zabawy dziecięce górali śląskich. Zespół istnieje od 1954 roku i działa przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie. W tym roku obchodzi 70-lecie istnienia. Zespół znany jest z licznych nagród i wyróżnień za swoje programy. Prezentuje tradycje i obrzędy związane z Koniakowem, Istebną i Jaworzynką, ukazując codzienne zajęcia i zabawy dziecięce w formie scenicznej.
Nagrody dla najlepszych śpiewaków oraz muzyków wręczono już wcześniej, na zakończenie występów w Łagowie.
Wieczór zakończył się wspólnym odtańczeniem "Polki ludowej" oraz odśpiewaniem szkockiej pieśni pożegnalnej "Auld land syne", znanej w Polsce pod nazwą "Ogniska już dogasa blask". Kolejna edycja festiwalu, już za rok.