Głogów: Miasto miało swój Pekin. Historia kamienicy na starówce
Odbudowywana po wojnie głogowska starówka ma wciąż miejsca, w których widać ślady wojennej zagłady miasta. Na wciąż niezabudowanych działkach widać fragmenty piwnic dawnych kamienic, a jeszcze kilka lat temu, oprócz ruin kościoła św. Mikołaja, wojenną ruiną był miejski teatr. Przez wiele lat samotną kamienicą był tzw. Pekin.
Historię Pekinu, jednej z niewielu ocalałych na starówce kamienic przypominała Informacja Turystyczna w Głogowie. Skąd wzięła się jego nazwa? Kto tam mieszkał? Kiedy rozebrano tę kamienicę i co tam teraz stoi?
„PEKIN” – historia głogowskiej kamienicy
Wielu mieszkańców Głogowa pamięta apokaliptyczny krajobraz starówki. Resztki budynków, morze cegieł i gruz, który z czasem zniknął. Potem na horyzoncie zostały już tylko nieliczne budowle. Jedynym z takich rodzynków była kamienica przy końcu ul. Długiej. Z czasem jednak i o nią upomniał się los.
Przed wojną stała w ciągu kamienic przy ówczesnej Langestrasse 92. Po wojnie przylegające do niej resztki pozostałych budynków rozebrano, a sam obiekt wyremontowano i zasiedlono. Byli mieszkańcy wspominają trudne warunki do życia. Jedna toaleta na piętro, czyli trzy mieszkania. Piece na węgiel, który trzeba było wnosić na górę wiadrami. Woda często była zimna. Budynek zamieszkiwali z reguły ludzie ubodzy, nie rzadko z marginesu społecznego. Funkcjonował tam przez jakiś czas także hotel robotniczy.
Skąd się wzięła nazwa Pekin?
Z czasem mury zaczynały pękać, tak, że na ostatniej kondygnacji pojawiły się szczeliny od podłogi po sufit, w które można było niemal zmieścić dłoń. Kamienicę rozebrano pod koniec 1993 lub na początku 1994 roku. Wysiedlony kilka lat wcześniej blok dostrzec można jeszcze na zdjęciu z otwarcia lapidarium synagogi w listopadzie 1993 r., ale już na zdjęciach lotniczych z wiosny/lata 1994 r. widać jedynie kupę gruzu.
Skąd wzięła się potoczna nazwa „Pekin"? Niektórzy twierdzą, że do cywilizacji było tam tak daleko jak do Pekinu, a mieszkańcy często bywali „egzotyczni”. Inni uważają, że nazwa wzięła się od żółtej farby na elewacji, kojarzącej się z kolorem skóry mieszkańców Pekinu. Prawdy ciężko dziś dociec… Obecnie w tym miejscu stoi szereg nowych kamienic. „Pekin” znajdował się mniej więcej tu, gdzie dziś mieszczą się budynki pod adresem ul. Długa 104 -104A.
Tekst: Informacja Turystyczna w Głogowie
Źródła: stareplanymiast.pl, GFH, herder-institut.de, polska-org, geoportal.gov.pl, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze, Państwowy Zakład Geodezji i Kartografii, GFH, P. Łachowski, R. Sanojca, M. Szatkowski, D. Wawerczak, A. Wiśniewski, I. Dominiak, M. Goździewicz, W. Najgebauer.