Głusi w Toruniu będą podróżować komunikacją miejską za darmo
Duża zmiana dla głuchych mieszkańców Torunia
W grudniu 2024 roku rozpoczęły się rozmowy przedstawicieli toruńskiego oddziału Polskiego Związku Głuchych z przedstawicielami miejskiego samorządu. Kluczowe były spotkania z dyrektorem Wydziału Gospodarki Komunalnej oraz z Michałem Bomastykiem, pełnomocnikiem prezydenta miasta Torunia ds. równości, który od początku wspierał inicjatywę. Dzięki tej współpracy, przedstawieniu wielu argumentów i pokazania, z jakimi wyzwaniami mierzą się na co dzień głusi, udało się wypracować ważną zmianę.
W czerwcu 2025 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę wprowadzającą bezpłatne przejazdy dla osób głuchych oraz tych z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym z kodem 03-L (zaburzenia głosu, mowy i słuchu). Według miejskich danych takich osób w Toruniu jest około 200, a PZG Toruń zrzesza 80 członków.
– To ogromny krok naprzód – nie tylko dla naszej społeczności, ale dla całego Torunia, który pokazuje, że potrafi być miastem otwartym, sprawiedliwym i równym dla wszystkich. – napisał w mediach społecznościowych Jerzy Milewski, przedstawiciel społeczności PZG Toruń. – Nasza walka o godność, równość i dostępność nie była łatwa. Przez długi czas nasze apele spotykały się z brakiem zrozumienia, a potrzeby głuchych mieszkańców Torunia były pomijane. Ale nie poddaliśmy się.
– Zmiany w dostępności przejazdów zostały zainicjowane przez Polski Związek Głuchych oraz Pełnomocnika Prezydenta ds. Równości. Prezydencki projekt uchwały miał na celu wyrównanie szans głuchych, którzy dotąd korzystali tylko z ulg – podkreśla Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Torunia.
A jak to działać będzie w praktyce, na przykład podczas kontroli biletów? W jaki sposób potwierdzany będzie darmowy przejazd?
– Podczas kontroli taka osoba powinna okazać dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość oraz dokument potwierdzający uprawnienie do darmowego przejazdu – wyjaśnia Olga Ładzińska z Miejskiego Zakładu Komunikacji.
Do dokumentów potwierdzających uprawnienie należą:
- legitymacja zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (obowiązkowy umiarkowany stopień niepełnosprawności i kod przyczyny: 3-L),
- oryginał/ odpis/ kopia orzeczenia potwierdzoną za zgodność z oryginałem przez organ wydający potwierdzający umiarkowany stopień niepełnosprawności i przyczynę 3-L,
- legitymacja członka Polskiego Związku Głuchych potwierdzającą umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- Karta Miejska z zakodowanym uprawnieniem.
Dodatkowe zmiany w przejazdach komunikacją miejską
To nie jedyne zmiany w komunikacji miejskiej, które zaczną obowiązywać od 3 lipca. Rada Miasta poszerzyła również uprawnienia dla innych grup. Honorowi Dawcy Krwi, którzy oddali co najmniej 15 litrów krwi metodą konwencjonalną lub 80 litrów metodą plazmaferezy (oraz oddali krew minimum trzykrotnie w ostatnim roku), będą mogli korzystać z biletów specjalnych.
Dzieci, uczniowie (do 24 r.ż.) i studenci (do 26 r.ż.) z rodzin wielodzietnych zamieszkałych w Toruniu, w których jest czworo i więcej dzieci, zyskają prawo do biletu specjalnego. Ponadto bilet grupowy dla grup do 15 osób będzie obowiązywał w obu strefach komunikacyjnych (I + II), niezależnie od przebiegu trasy w dniu skasowania. Kolejną zmianą jest także to, że w dniu wszystkich wyborów i referendów ogólnokrajowych przejazdy komunikacją miejską będą bezpłatne dla wszystkich pasażerów, bez konieczności okazywania dokumentów.
Zmiany dotknęły także zasad przejazdów w sytuacjach wyjątkowych. Właściciele samochodów osobowych (z osobami towarzyszącymi) mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją w przypadku przekroczenia poziomu informowania o zanieczyszczeniu powietrza PM10 – nowe przepisy obowiązują w momencie ryzyka przekroczenia, a nie dopiero po ogłoszeniu alertu.