Historyczne włazy jubileuszowe zastąpią betonowe klapy na łódzkich placach i ulicach
Z placu Wolności w Łodzi znikną mało estetyczne, betonowe włazy kanalizacyjne. W ich miejsce pojawią się ozdobne żeliwne włazy wykonane z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 100-lecia Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.
Na odlanych specjalnie na zamówienie Łodzi pokrywach włazów zobaczymy napis: „100 lat ZWiK Łódź” i daty: 1925 – 2025. Uwagę zwraca pierwsza nazwa miejskiej spółki "Kanalizacja i Wodociągi Miasta Łodzi". Nazwa ta zaczynała się od słowa: „Kanalizacja”, ponieważ 100 lat temu nadrabianie zapóźnień cywilizacyjnych w mieście zaczęto właśnie od budowy kanałów ściekowych, by uchronić łodzian przed sanitarną katastrofą.
Wówczas ważniejsze od zapewnienia mieszkańcom dostępu do czystej wody było wyprowadzenie z miasta podziemnymi kolektorami ścieków bytowych i fabrycznych. Były one źródłem chorób zakaźnych, skażenia gleby, rzek i podziemnych warstw wodonośnych.
Najpierw zadbano o to, żeby z ulic śródmieścia zniknęły cuchnące rynsztoki, a dopiero później zabrano się za budowę miejskiej sieci wodociągowej. Lata 20. i 30. XX wieku – to czas realizacji największych inwestycji: budowa głównych kolektorów ściekowych, oczyszczalni ścieków na Lublinku, wiercenie pierwszych trzech studni głębinowych i budowa zbiorników na Stokach.
– Na jubileuszowym włazie ZWiK użyto liter i motywu graficznego, które nawiązują do modnego w tamtych latach stylu art deco – mówi Miłosz Wika, rzecznik Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi. – W graficzny motyw na pokrywie włazu zostały wkomponowane litery: „K” i „W” – te same, które były obecne na pierwszym logotypie ZWiK. Są one skrótem od: „Kanalizacja” i „Wodociągi”. Motyw użyty na włazie ma także praktyczny wymiar - jest antypoślizgowy. Jubileuszowe ozdobne włazy pojawią się na remontowanych łódzkich ulicach, a przy okazji nowych inwestycji kanalizacyjnych zastąpią starą, wysłużoną armaturę. Jubileuszowe włazy mają przypominać o służbie kilku pokoleń pracowników Zakładu Wodociągów i Kanalizacji na rzecz mieszkańców Łodzi.
Studnia wykonana u salezjanów
Przy okazji jubileuszu miejskiej spółki warto przypomnieć, że pracownicy ZWiK mają znaczny wkład w upiększenie placu Wolności. To nie tylko ozdobne włazy. To dzięki ZWiK powstała atrakcja turystyczna - kanał „Dętka”. Pracownicy odrestaurowali też studnię, która obecnie zdobi plac Wolności. Wykonana została w latach trzydziestych XX wieku przez uczniów Szkoły Rzemiosł Towarzystwa Salezjańskiego w Łodzi. Przez wiele lat w czasach PRL była nieczynna i niszczała. Odnowiono ją z zachowaniem ozdobnych elementów i detali. Dziś ta studnia pełni funkcję zdroju zasilanego z sieci wodociągowej. Podczas upałów można się z niej napić wody. Wystarczy nacisnąć guzik na obudowie studni, a popłynie czysta, zimna woda.