Hitowy projekt wybrany. Popłyniemy Wisłą z piękną panoramą na Warszawę
W tym artykule:
Warszawiacy wybrali tramwaj wodny
Pierwszego lipca ogłoszono wyniki głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wśród wybranych projektów znalazł się m.in. projekt pod nazwą "Tramwaj wodny wzdłuż Wisły". Zakłada on organizację rejsów statkiem wzdłuż śródmiejskiego odcinka Wisły.
Aktualnie przez Wisłę pływają trzy bezpłatne przeprawy promowe – W1 "SŁONKA", W2 "PLISZKA" i W3 "WILGA" (obecnie nie kursują ze względu na niski poziom wody w Wiśle). W ciągu kilku minut można się nimi przeprawić na drugą stronę rzeki, na przykład z bulwarów na popularną plażę "Poniatówkę". Przeprawy są jednak realizowane wyłącznie z brzegu do brzegu, w poprzek rzeki. Nowy projekt zakłada natomiast znacznie dłuższą trasę, wzdłuż Wisły.
Cztery przystanku w pobliżu mostów
Dodatkowo, z mapki załączanej na miejskiej stronie Budżetu Obywatelskiego, możemy wywnioskować, że projekt "Tramwaj wodny wzdłuż Wisły" zakłada stworzenie czterech przystanków. Zostanę one umieszczone w pobliżu:
- mostu Gdańskiego,
- mostu Śląsko-Dąbrowskiego,
- mostu Poniatowskiego,
- mostu Łazienkowskiego.
Kiedy będą odbywały się rejsy?
W opisie projektu autorstwa Filipa Pelca czytamy, że rejsy mają odbywać się w okresie wiosenno-letnim, od początku maja do końca września, od czwartku do niedzieli oraz dodatkowo w Dzień Dziecka. Kursowanie w czwartki i piątki pozwoliłoby na uczestniczenie w nich wycieczek szkolnych, a w okresie wakacji również uczestników programów "Lata w mieście".
W ciągu dnia statek wykonywałby trzy rejsy, każdy trwający około dwóch godzin. Miejsce startu zostanie ustalone w ramach wyłaniania wykonawcy, aby dopasować się do potrzeb i parametrów statku. Szacunkowy koszt realizacji projektu to: 1 200 000 zł. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to pierwszy tramwaj wodny popłynie już w 2026 roku.