Hrubieszów: Referendum nieważne. Burmistrz zostaje na stanowisku
Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa, pozostanie na stanowisku. W niedzielę (20 lipca) odbyło się referendum ws. jej odwołania.
Wzięło w nim udział 1408 osób spośród 12,9 tys. uprawnionych. Frekwencja wyniosła zatem 10,84 proc.
Za jej odwołaniem zagłosowało 1332 osób, przeciw - 60. 16 oddało głos nieważny.
W wyborach samorządowych w kwietniu 2024 r. udział wzięło w Hrubieszowie 6286 wyborców. Aby referendum było ważne musi w nim uczestniczyć 3/5 uprawnionych do głosowania mieszkańców tego miasta, czyli 3772 osób.
W niedzielę przeprowadzono również referendum ws. odwołaniem Rady Miejskiej. Uczestniczyło w nim 1409 osób. Wyniki były zbliżone do głosowania ws. odwołania burmistrz Majewskiej.
I tak: za odwołaniem radnych opowiedziało się 1331 osób, przeciw - 62. Nieważny głos oddało 16 osób.
- Referendum jest nieważne, gdyż wzięło w nim udział mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu - podała Miejska Komisja Wyborcza w Hrubieszowie.
Wniosek o referendum złożyła w maju do komisarza wyborczego grupa 1837 mieszkańców.
Inicjatorzy referendum zarzucają burmistrz Majewskiej zatrudnianie w magistracie znajomych i rodziny, zadłużanie miasta, krytycznie oceniają zmianę sposobu naliczania opłat za śmieci (uzależnionej od zużytej wody), podwyżkę podatków, a także opłat za wodę i ścieki.
Według burmistrz i rady miejskiej podane przez inicjatorów argumenty są bezpodstawne. Oświadczyli, że na wysokość opłat za śmieci czy wodę mają wpływ rosnące koszty energii, paliw i transportu. Ich zdaniem nowa metoda rozliczania opłat za śmieci na podstawie zużycia wody ma też poprawić szczelność systemu rozliczania.
Rada miejska ani burmistrz – jak zaznaczono w specjalnym oświadczeniu - nie mają wpływu i nie decydują o wysokości stawek za wodę i ścieki; to kompetencja Wód Polskich, zatwierdzających taryfy. Z kolei wzrost podatku od nieruchomości wynika z „potrzeby utrzymania i modernizacji infrastruktury miejskiej, która jest intensywnie eksploatowana”.
Według władz Hrubieszowa twierdzenia o rzekomym zagrożeniu „bankructwem miasta” z powodu zadłużenia są nieuzasadnione. Kredyty, pożyczki lub emisja obligacji stanowią – jak wyjaśniono - wkład własny do wielu inwestycji, bez których miasto nie mogłoby się ubiegać o zewnętrzne dofinansowania.
– Inwestycje realizowane dzięki tym środkom mają charakter długofalowy i wpływają na podniesienie jakości życia mieszkańców, zwiększenie atrakcyjności inwestycyjnej Hrubieszowa oraz obniżenie kosztów funkcjonowania samorządu – przekonywały władze Hrubieszowa w oświadczeniu.
Marta Majewska stanowisko burmistrza Hrubieszowa sprawuje od 2018 r. Nie należy do żadnej partii politycznej. W wyborach samorządowych w 2024 r. została wybrana już w pierwszej turze, zdobywając 61,57 proc. głosów.