Infrastruktura mająca wpływ na obronność. Będzie przyspieszenie procesu ich budowy
W wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu opublikowano projekt ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego kluczowych inwestycji infrastrukturalnych przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury.
Celem ustawy - jak wskazano w opisie założeń - jest usprawnienia przygotowania i realizacji procesów inwestycyjnych w zakresie budowy kluczowej infrastruktury, mającej bezpośredni wpływ na obronność, bezpieczeństwo i rozwój gospodarczy Polski.
- Zidentyfikowano grupę działań w sektorze transportu, gospodarki morskiej oraz gospodarki wodnej, które charakteryzują się wyjątkowym znaczeniem dla obronności państwa, rozwoju gospodarki kraju czy jego bezpieczeństwa w coraz częściej występujących gwałtownych zjawiskach pogodowych. W związku z powyższym, ich budowa i uruchomienie jest szczególnie ważne dla kraju i wymaga podjęcia działań, które wpłyną na przyspieszenie ich procesu realizacyjnego. Przedmiotowe inwestycje kluczowe nie mogą zatem oczekiwać na wdrożenie wykorzystując standardową ścieżkę przygotowania ich do realizacji - podano w projekcie ustawy.
W przypadku inwestycji kluczowych wskazanych w projekcie zakłada się skrócenie terminów wydawania decyzji administracyjnych (np. zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, decyzji dotyczącej inwestycji przeciwpowodziowych), terminów postępowań sądowo - administracyjnych, a także przyspiesza procedurę weryfikacji wyników zgłoszonych prac geodezyjnych przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz procedur wojewódzkiego konserwatora zabytków w zakresie oględzin przedmiotu odkrytego podczas robót budowlanych.
Wyłączone ma zostać stosowanie niektórych przepisów ustawy Prawo budowlane
Zgodnie z projektem wyłączone ma zostać stosowanie niektórych przepisów ustawy Prawo budowlane, w tym zastąpienie w określonych przypadkach obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę - procedurą zgłoszenia.
Autorzy projektu zakładają też uproszczenie (w określonych przypadkach) procesu weryfikacji projektu robót geologicznych przez organy administracji geologicznej, skrócenie terminu opiniowania pozwolenia lokalizacyjnego oraz określającego warunki wykorzystania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich oraz wyłączenie stosowania niektórych przepisów ustawy o ochronie przyrody w zakresie obowiązku uzyskiwania zezwoleń na usunięcie drzew, opłat z tym związanych oraz wykonywania nasadzeń zastępczych.
Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to IV kwartał tego roku.
Źródło: pap/isbnews
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!