Jelenia Góra: Oszustwo na "Doradcę" Mężczyzna stracił dużo pieniędzy
Uwierzył doradcy. Stracił 200 tys. złotych
Mężczyzna zgłosił się do policjantów w Jeleniej Górze i opisał, jak został oszukany przez internetowych „doradców inwestycyjnych”.
Wszystko zaczęło się w połowie maja – podczas przeglądania internetu natknął się na reklamę inwestycji w rynki amerykańskie. Oferta wyglądała profesjonalnie i zachęcała do szybkiego kontaktu - opisuje proceder Edyta Bagrowska z policji w Jeleniej Górze.
Po kliknięciu w link, mężczyzna został przekierowany na stronę, gdzie wypełnił formularz kontaktowy. Niedługo potem zadzwonił do niego rzekomy konsultant, który przedstawił szczegóły inwestycji i przekonał go do założenia konta na specjalnej platformie.
Na początek poproszono o wpłatę 1000 zł – pieniądze miały zostać zainwestowane w waluty, ropę, złoto i inne surowce. Mężczyzna obserwował rosnące zyski na swoim koncie, co utwierdziło go w przekonaniu, że trafił na prawdziwą okazję. Zachęcany przez oszustów, dokonywał kolejnych wpłat – również w gotówce, którą dwukrotnie przekazał kurierowi wysłanemu pod jego dom. Zdecydował się też na kredyt, rzekomo mający pomnożyć zyski.
Z czasem platforma inwestycyjna przestała działać, a próby wypłaty pieniędzy kończyły się niepowodzeniem. Dopiero wtedy zorientował się, że padł ofiarą wyrafinowanego oszustwa. Łącznie stracił 200 tysięcy złotych - informuje Edyta Bagrowska.
Jak ustrzec się przed oszustwami "na inwestycję"
Oszuści coraz częściej podszywają się pod legalne firmy inwestycyjne. Tworzą profesjonalnie wyglądające strony internetowe, dzwonią z „oficjalnych” numerów, używają specjalistycznego słownictwa i wywierają presję na szybkie działanie.
Policjanci radzą, jak uniknąć podobnych sytuacji. Pamiętajcie o tych zasadach:
- Nie klikaj w podejrzane reklamy inwestycyjne. Szczególnie te, które obiecują szybkie zyski bez ryzyka.
- Nigdy nie udostępniaj danych do kont bankowych i inwestycyjnych nieznanym osobom.
- Nie instaluj programów do zdalnego sterowania (np. TeamViewer, AnyDesk) na prośbę "doradców" – to częsta metoda przejęcia kontroli nad Twoim komputerem.
- Nie przekazuj gotówki kurierom. Żadna legalna firma inwestycyjna nie działa w ten sposób.
- Uważaj na presję czasową. Prawdziwe oferty inwestycyjne nie znikają w ciągu kilku godzin.
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skonsultuj się z najbliższą jednostką policji. Lepiej dmuchać na zimne, niż stracić oszczędności życia.