Kiedy warto się ważyć? Skąd wahania w dobowej masie ciała?
Dlaczego zdarza się, że wieczorem ważymy więcej niż rano? Wahania wagi, czyli zmiany w dobowej masie ciała, to bardzo częste zjawisko. Różnica wagi rano i wieczorem u dorosłego człowieka może wynosić nawet 2-3 kg. Eksperci wymieniają kilka przyczyn, które mogą wpływać na dobowe wahania wagi. Zobacz teraz, co może powodować przyrost masy ciała w ciągu dnia - oto najczęstsze przyczyny.
Tyle kilogramów może przybyć w ciągu dnia
Różnica w wadze rano i wieczorem to normalna i naturalna rzecz. Waga może się wahać z dnia na dzień, często rano ważymy mniej niż po południu czy wieczorem. Jeśli zważysz się rano a potem ponownie wieczorem, na pewno zauważysz dużą różnicę.
Różnica w wadze rano i wieczorem to całkiem naturalna, fizjologiczna rzecz. Wpływa na to wiele czynników, m.in. zawartość wody w organizmie. W ciągu dnia zjadamy pewne ilości pokarmów, pijemy płyny więc i waga wzrasta. U kobiet często masa ciała wzrasta przed okresem. Różnica wagi rano i wieczorem u dorosłego człowieka może wynosić nawet 2-3 kg.
Wahania wagi, czyli zmiany w dobowej masie ciała zależą od wielu zmiennych. Wpływ ma na przykład rodzaj diety, ilość wypijanych płynów i stosowanie przypraw, ale również aktywność fizyczna i czynność przewodu pokarmowego.
Kiedy się ważyć? Oto, kiedy waga jest najbardziej wiarygodna
Nie ma potrzeby ważyć się codziennie. Aby lepiej kontrolować masę ciała, najkorzystniej stawać na wagę raz w tygodniu o tej samej porze. Ważenie najlepiej wykonywać rano, na pusty żołądek i po wizycie w toalecie - wtedy zdaniem specjalistów wynik jest najbardziej wiarygodny.
Dodatkowo kobiety powinny się ważyć w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego.
Szacuje się, że aby zwiększyć masę ciała o 2 kg tłuszczu, należałoby zjeść dodatkowo blisko 15 tys. kcal.