Leszno: Spółdzielnia Społem świętuje 80-lecie istnienia. Kiedyś w mieście mieli niemal monopol na handel
Początki Społem w Lesznie sięgają 1945 r. Cztery lata później spółdzielnia (funkcjonująca jeszcze pod nazwą nie Społem, a Ogniwo) prowadziła już 40 sklepów, w tym 26 z branży spożywczej i 14 - przemysłowej, 2 piekarnie, masarnię oraz 4 zakłady gastronomiczne.
Na początku były sklepy, a z czasem...
Z czasem spółdzielnia rozpoczęła budowę ośrodka wypoczynkowego w Boszkowie, a część jej członków mogła zamieszkać w nowo wybudowanym bloku przy ul. Jarosława Dąbrowskiego w Lesznie.
W 1968 r. Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Ogniwo" przekształciła się w "Społem" Wojewódzką Spółdzielnią Spożywców w Poznaniu Oddział w Lesznie. Z czasem oddano do użytku pawilon przy ul. Jagiellońskiej, który do dziś jest siedzibą leszczyńskiego Społem. Na parterze znajduje się sklep, natomiast na piętrze - biuro spółdzielni.
Parkowa, Zagłoba i wiele innych
W 1977 r. Leszno było organizatorem dożynek centralnych. Na tę okoliczność również powstało kilka punktów handlowo-gastronomicznych, m.in. restauracje Parkowa i Zagłoba oraz sklepy przy ul. Racławickiej i Opalińskich.
W latach osiemdziesiątych leszczyńskie Społem prowadziło sprzedaż detaliczną już w 105 punktach handlowych. Wraz z transformacją ustrojową sytuacja zaczęła się zmieniać. Do Leszna, podobnie zresztą jak do wielu innych miejscowości, zaczął wkraczać wielkopowierzchniowy handel prywatny.
Jak dziś funkcjonuje Społem na mapie Leszna?
Dziś Społem nie funkcjonuje już tak prężnie jak przed laty, ale w mieście nadal można spotkać społemowskie placówki. Są to sklepy oraz piekarnia zlokalizowana przy ul. Jarosława Dąbrowskiego.
- Sercem i duszą jestem ze spółdzielnią i wierzę, że ci, co ją tworzyli, patrzą na mnie i bardzo bym sobie życzył, aby spółdzielnia dalej istniała dla swoich sympatyków, którzy twierdzą, że Społem jest elementem wkomponowanym w nasze miasto - przyznaje Sławomir Gąsiorek, prezes Społem PSS w Lesznie.