Kilkadziesiąt włamań każdego dnia. Miej oko na dom podczas wyjazdu
Badanie przeprowadzone przez SW Research na zlecenie firmy Netatmo w 2023 roku wskazuje, że blisko 67% Polaków obawia się opuścić swoje domy na czas urlopu. Dużym stresem są dla nich również Święta Bożego Narodzenia, ale obawy w tym okresie deklaruje znacznie mniej osób (6%). Skąd bierze się ten lęk?
Przede wszystkim z obawy przed włamaniami, które wymienia 76% badanych. Inni boją się pożarów (49%). Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji tylko w 2024 roku miały miejsce 57 240 przypadków kradzieży z włamaniem, z czego lato było szczególnie narażone na tego rodzaju przestępstwa z 13 088 odnotowanymi przypadkami. Nowoczesna technologia, jak systemy smart home, może być skutecznym środkiem zapobiegawczym, podnoszącym poczucie bezpieczeństwa podczas nieobecności.
Technologia i bezpieczeństwo: inteligentne kamery
Mimo że tylko 30% respondentów zdecydowało się zainstalować systemy bezpieczeństwa w 2023 roku, aż 86% tych osób uznaje swoje domy za wystarczająco chronione. Szczególnie popularne są systemy smart home, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa w 64% przypadków.
Zainstalowanie kamer zewnętrznych może być skutecznym sposobem odstraszania potencjalnych włamywaczy. Widoczne kamery, nawet same w sobie, mogą zniechęcić przestępców do podejmowania próby włamania. Dodatkowo, dzięki aplikacjom właściciele są w stanie monitorować swoje domy na bieżąco, co pozwala na szybką reakcję w razie zagrożenia.
Ważne jest także zrozumienie warunków subskrypcyjnych, które może proponować producent, co wpływa na przyszłe wydatki związane z utrzymaniem sprzętu. W przypadku niektórych urządzeń ich niska cena wiąże się z koniecznością opłacenia subskrypcji, by w pełni wykorzystać możliwości sprzętu. Przykładowo – kamera kosztująca 120 złotych wymaga do działania subskrypcji kosztującej 30 złotych miesięcznie. W ciągu 4 miesięcy opłaty zrównają się z ceną urządzenia, natomiast przez 2 lata użytkownicy wydadzą blisko 720 złotych.
Na rynku są też dostępne produkty, które oferują wszystkie funkcje bez dodatkowych opłat.
Jak łączyć wewnętrzną i zewnętrzną ochronę domu?
Kiedy myślimy o bezpieczeństwie, skupiamy się nie tylko na zewnątrz domu, ale również na ochronie jego wnętrza. Kamery wewnętrzne mogą zapełniać luki w obserwacji, które zostają nieuchwytne przez zewnętrzne systemy monitoringu.
Takie kamery powinny być wyposażone w zaawansowane technologie, jak możliwość rozpoznawania domowników. Dzięki tej funkcji nagrywanie można automatycznie wstrzymywać w ich obecności, co zwiększa komfort mieszkańców. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie fizycznej przesłony, stosowanej wtedy, gdy w nieruchomości przebywają domownicy.
Kluczowym elementem systemu jest także odpowiednia aplikacja, która informuje właścicieli o potencjalnych zagrożeniach w czasie rzeczywistym, dzięki czemu ci mogą szybko interweniować.
– Jak pokazują dane policyjne, przestępcy też korzystają z wakacji – niestety jednak nie w celu relaksu, a ograbienia osób, które udały się na urlop. Jeżeli tylko w okresie letnim średnio dochodzi do jednego włamania co 10 minut, to urządzenia, którym powierzamy bezpieczeństwo naszych domów powinny być niezawodne. Warto więc sprawić, żeby nieruchomość korzystała z jednego systemu, który można łatwo rozszerzyć oraz kontrolować z poziomu pojedynczej aplikacji. Pozwoli to na szybką reakcję w wypadku, gdy zauważymy włamywacza, próbującego dostać się do naszego domu – podsumowuje Michał Sroka, head of international sales w Netatmo.