Koniec rekrutacji na poznańskich uczelniach. Tysiące osób chcą studiować w Poznaniu! Oto najpopularniejsze kierunki studiów
W tym artykule:
Koniec rekrutacji na poznańskich uczelniach
To koniec rekrutacji na poznańskich uczelniach. Młodzi w przeważającej większości wiedzą już czy dostali się na wymarzony kierunek. Terminy rekrutacji na studia w Poznaniu na rok akademicki 2025/2026 różnią się w zależności od uczelni i typu studiów. Zazwyczaj jednak rejestracja na studia stacjonarne kończy się w lipcu, a na niestacjonarne trwa dłużej.
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kończył rejestrację na studia stacjonarne I stopnia 9 lipca. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu podawał termin do 17 lipca. Natomiast Politechnika Poznańska miała rekrutację do 11 lipca.
Na studia stacjonarne pierwszego stopnia na UEP zgłosiło się 7190 kandydatów. Na studia drugiego stopnia rejestracja nadal trwa. Na UAM, który jest największym poznańskim uniwersytetem - złożono ponad 29 tysięcy opłaconych zapisów od ponad 16 tysięcy osób. Na Politechnikę Poznańską natomiast zapisało się 6609 kandydatów, w porównaniu z ubiegłym rokiem jest to liczba większa o 300 osób.
Jeśli chodzi natomiast o Akademię Wychowania Fizycznego, zakończył się nabór na studia I stopnia w Poznaniu i filii AWF w Gorzowie Wielkopolskim. Cały czas trwa jeszcze rekrutacja na studia II stopnia w Poznaniu oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Na dzień 18 lipca wiadomo, że zarejestrowało się 3314 osób.
- Już teraz widzimy, że liczba zarejestrowanych kandydatów jest większa niż w ubiegłym roku - przekazuje Anna Piechowiak, specjalistka ds. marketingu i PR na AWF.
Zobacz najpopularniejsze kierunki na UAM:
Najpopularniejsze kierunki studiów w Poznaniu
Na Politechnikę Poznańską przyjętych na studia zostało ponad 4200 osób. Największą popularnością cieszyły się: Automatyka i robotyka (1399 zarejestrowanych kandydatów), Cyberbezpieczeństwo (1359), Informatyka (1214), Budownictwo (1189), Lotnictwo (1039).
Na jakich kierunkach było najwięcej kandydatów na miejsce?
- Data Science w biznesie - 15,62,
- Cyberbezpieczeństwo - 15,1,
- Architektura/Architecture - 13,7,
- Inżynieria biomedyczna/Biomedical Engineering - 11,8,
- Sztuczna inteligencja/Artificial Intelligence - 11,56.
Listy rankingowe na Uniwersytecie Ekonomicznym nie zostały jeszcze udostępnione.
Jednak już teraz wiadomo, że najpopularniejsze kierunki na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia to: ekonomia - 1007 kandydatów, 5,6 osób/miejsce, finanse, audyt inwestycje - 951 kandydatów, 4,5 osób/miejsce, rachunkowość i finanse biznesu - 944 kandydatów, 3,9 osób/miejsce, zarządzanie - 907 kandydatów, 3,8 osób/miejsce oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze - 627 kandydatów, 3,5 osób/miejsce.
W przypadku Akademii Wychowania fizycznego, najpopularniejszymi kierunkami są:
- Fizjoterapia 1352 zarejestrowane osoby/ ponad 10 osób na jedno miejsce,
- Dietetyka 465 zarejestrowanych osób/ ponad 2,5 osoby na jedno miejsce,
- Sport 393 zarejestrowanych osób/ ponad 2 osoby na jedno miejsce.