Konserwacja sufitu w kościele Świętej Trójcy w Kaszewicach. Ruszył kolejny etap prac
Szlifowanie, wyciąganie gwoździ, usuwanie kurzu, uzupełnianie ubytków - praca trudna, wymagająca cierpliwości, pietyzmu i ogromnej precyzji. Ale takich zabytków, jak kaszewicki kościół, nie spotyka się codziennie.
Źródło zdjęć: © Polska Press Grupa | Anna Frysz
Anna Frysz
Prace konserwatorskie w kościele Świętej Trójcy w Kaszewicach
W piątek, 4 lipca, rozpoczął się kolejny etap prac konserwatorskich sufitu nad prezbiterium w kościele Świętej Trójcy w Kaszewicach w gminie Kluki w powiecie bełchatowskim.
- Po odkryciu pod sosnową boazerią przepięknych, historycznych malowideł, przyszedł czas na ich odnowienie i solidne zabezpieczenie na kolejne lata - informuje w mediach społecznościowych gmina Kluki. - Do Kaszewic przyjechał 7-osobowy zespół studentów z Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który pod okiem dr hab. Jarosława Rogóża oraz doktorantki Solongo Gasunkh prowadzi specjalistyczne prace - dodają urzędnicy.
Jak mówi pani Solongo:
- Prace rozpoczęliśmy od usunięcia wtórnego płótna, które było przyklejone do desek. Było dużo kurzu, ale te najtrudniejsze etapy mamy już za sobą. Teraz będziemy się skupiać na uzupełnianiu ubytków i scalaniu warstwy malarskiej. Nasze działania są zachowawcze - chcemy przede wszystkim chronić to, co już tu jest, by zachowało swój blask na kolejne pokolenia.
Jak dodaje, efekty będzie widać gołym okiem - zniknie warstwa materiału, która przez lata skutecznie częściowo zasłaniała piękno drewnianego sufitu. Oczyszczone deski odzyskają kolory, świeżość i oryginalny charakter.
- Choć pracy jest dużo, to niezwykle przyjemne wyzwanie - dodają z entuzjazmem studenci.
- Wspólnie dbamy o nasze dziedzictwo i z tyłu głowy mamy już ten finalny efekt - sufit, który będzie wyglądał przepięknie! - mówi Zuzanna Chełek, studentka III roku Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.