Koronowo: Trwają przygotowania do Jarmarku Cysterskiego
Deszczowa aura nie odpuszcza. Oby więcej przejaśnień było w weekend 26-27 lipca, bo gminy pod Bydgoszczą przygotowały atrakcje.
Do Koronowa ściąga rycerstwo z całego kraju. Bo już za kilka dni, w ostatni weekend lipca, na błoniach przy bazylice (ul. Klasztorna) dojdzie do starć polsko- krzyżackich. Warto tu być już w sobotę 26 bm. O godzinie 13, salwą z bombardy, rozpocznie się Jarmark Cysterski. Organizatorzy zapraszają gości z całego regionu na walki rycerskie, pokazy mody średniowiecznej, koncerty muzyki dawnej i pokazy musztry.
Szermierka i drapieżne ptaki
Nowością będą m. in. warsztaty szermierki dawnej dla młodzieży, pokazy ptaków drapieżnych, turniej łuczniczy oraz turniej pocztów rycerskich z udziałem loży dam, heroldów i publiczności. Wieczorem, po godz. 20.30, przedsmak bitwy. Inscenizacja z udziałem rycerzy i machin oblężniczych.
Na tegorocznym jarmarku w Koronowie nie zabraknie też dawnego rzemiosła, kramów kupieckich i straganów z jadłem wszelakim i napitkiem.
Koronowski Jarmark Cysterski to impreza dwudniowa. W sobotę potrwa do nocy. W niedzielę 27 bm. z atrakcji skorzystamy i zakupy zrobimy od godz. 12.30, do godz. 16.
Niedziela to także dzień bitewny. Rozpocznie go rycerska msza św., która odprawiona zostanie o godz. 11 w bazylice w Koronowie. Przed walką zaprezentują się publiczności rycerze konni. Obejrzeć będzie można także pojedynki na kopie i pokazy sprawności. Zanim usłyszymy szczęk zbroi dla dzieci wystąpi o godz. 14, ze spektaklem „Stoliczku nakryj się”, Teatr Rozrywki Trójkąt.
Kulminacyjny moment dnia czyli inscenizacja bitwy z Krzyżakami pod Koronowem – w niedzielę 27 lipca o godz. 15.
Według średniowiecznych zasad
Historycy twierdzą, że bitwa pod Koronowem rozegrana w 1410 r. to najbardziej rycerska bitwa i ostatnia w średniowieczu, przeprowadzona ściśle według panujących reguł. Najpierw był pojedynek rycerzy wskazanych przez obie strony. Potem – niczym na turnieju – ścierali się rycerz z rycerzem. Gdy jeden ginął lub padał martwy, jego miejsce zajmował następny.
Decydującym momentem było zdobycie przez polską stronę chorągwi krzyżackiej. Zakonni zaczęli się wycofywać, nasi ruszyli w pogoń. Łącznie zginęło nie więcej niż kilkuset rycerzy. Do starcia doszło 10 października na wzgórzu pod Wilczem.
To właśnie tam - w połowie sierpnia br. - poszukiwacze skarbów uzbrojeni w wykrywacze metalu szukać będą kolejny raz pamiątek po tym wydarzeniu. A miało ono ogromne znaczenie dla naszej historii. Jak przekonują badacze naszych dziejów - dzięki temu zwycięstwu doszło do rokowań pokojowych zakończonych kilka miesięcy później I Pokojem Toruńskim.
Piknik nad jeziorem
Jednak inscenizacja bitwy i jarmark w Koronowie to nie jedyne atrakcje czekające nas w najbliższy weekend. Np. gmina Sicienko zaprasza wszystkich chętnych na plażę „Pod Wierzbami” w Wierzchucinku, na największą imprezę tego lata.
W sobotę 26 lipca o godz. 15 rozpocznie się na plaży w Wierzchucinku „Piknik nad jeziorem”. Oprócz kąpieli i plażowania organizatorzy wydarzenia proponować będą m. in. przejażdżki dmuchanym bananem po wodzie i przejażdżki konne. Na dzieci czekać będzie bezpłatna strefa kreatywna. W ofercie także piana party i otwarte zawody hobby horse. Uczestnicy pikniku wesoło spędzą czas nad wodą do godz. 18.