Kraków: Fort św. Benedykt ma już wyremontowane elewacje
Prace przy elewacjach - zewnętrznej i wewnętrznej - rozpoczęły się w maju 2024 r. i trwały ponad 14 miesięcy.
W ramach remontu m.in. oczyszczono i wykonano staranną konserwację ceglanych murów. Zgodnie z uzgodnieniami konserwatorskimi wynikającymi z przeprowadzonych badań, cegła została pokryta laserunkiem - fort odzyskał taki kolor, jaki miała najstarsza znaleziona warstwa malarska. Znów jest w kolorze ciemnoczerwonym, buraczkowym.
Ponadto w ramach prac zostały wymienione zniszczone elementy kamieniarki (np. parapety) oraz odtworzone strzelnice w trzech osiach parteru. Fort zyskał również ceramiczne rzygacze czy zrekonstruowane okiennice.
Odnowienie elewacji fortu to I etap remontu i jego adaptacji w celu przystosowania do funkcji centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych.
Remont był realizowany z dofinansowaniem przyznanym przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Projekt adaptacji fortu został wybrany przez SKOZK jako jeden z projektów kluczowych, a łączna wysokość dotacji to prawie 7 mln złotych.
Ogłoszony już został - końcem czerwca - przetarg na dalsze prace w forcie. Poszukiwany jest wykonawca jego rewitalizacji i modernizacji, wraz z otaczającym terenem, w celu przystosowania do nowej funkcji właśnie centrum edukacji dzieci i młodzieży.
Zobacz fort w nowej odsłonie już w tę niedzielę
Całość remontu i adaptacji obiektu - według Zarządu Budynków Komunalnych - powinna zakończyć się za dwa do trzech lat. Ale jest okazja, by fort odwiedzić już w najbliższą niedzielę.
20 lipca (niedziela) w godz. 14-19 ZBK zaprasza na dzień otwarty Fortu 31 św. Benedykt, podczas którego każdy będzie mógł na własne oczy sprawdzić, jak wygląda fort po remoncie elewacji. Będzie również m.in. możliwość zwiedzania fortu z przewodnikiem oraz spotkania z rekonstruktorami historycznymi.
Wieża artyleryjska, która dostanie nowe życie
Fort św. Benedykt w formie wieży artyleryjskiej wznieśli Austriacy w latach 1853-56, według projektu znanego krakowskiego architekta i inżyniera Feliksa Księżarskiego. Zbudowano go z cegły na rzucie regularnego szesnastoboku z okrągłym dziedzińcem wewnętrznym. Podgórski fort stanowił część systemu obronnego Twierdzy Kraków.
Od lat 80. XX wieku stał nieużywany. Ostatni lokator opuścił fort w 1984 r., a kolejne 40 lat upłynęło na rozważaniu możliwych scenariuszy przyszłości dla tego obiektu.
W 2022 roku ZBK wykonał remont fosy wraz z kamiennym ocembrowaniem i drewnianej bramy wejściowej, zakonserwowano kamienny portal bramy i oryginalny mechanizm mostu rolkowego, a sam most wybudowano od nowa.
Zakończony teraz remont elewacji to pierwsza część rewitalizacji fortu.