Kraków: Najciekawsze polskie dokumenty z Festiwalu Filmowego
Mapa miast, w których będzie można zobaczyć wybrane dokumenty z konkursu polskiego 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego wzbogaciła się o kolejne miejsca. W filmowej walizce znalazło się aż sześć świetnych produkcji, które dotrą do Krakowa, Warszawy, Łodzi, Katowic, Suchej Beskidzkiej i Szczecina, a w tym roku odwiedzą również Gdynię, Poznań i Wrocław. Wyprawa rozpocznie się już w sierpniu, a zakończy w grudniu. Pod Wawelem przegląd pod hasłem "Insider w trasie" zawita do kina Paradox, Kika oraz Pod Baranami.
- Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że ten wspaniały projekt tak się rozrasta. Zaczynaliśmy od kin krakowskich i małopolskich, a teraz nasze filmy podróżują niemalże po całej Polsce. Niesamowicie dziękujemy kiniarzom i kiniarkom za ich otwartość na tego typu repertuar oraz wiarę w inicjatywę, której głównym celem jest docieranie z polskimi produkcjami dokumentalnym do jak największego grona odbiorców i odbiorczyń. Bardzo to doceniamy. – opowiada Patrycja Czarny, kuratorka projektu.
Przegląd wypełniają znakomite filmy dokumentalne, które można było zobaczyć w konkursie polskim 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Insiderską podróż rozpoczną sierpniowe pokazy “Na własnych zasadach” Tadeusza Chudego. Bohaterem dokumentu jest młody, utalentowany bokser, na co dzień przebywający w pieczy zastępczej. Przed nim wyzwanie, które okaże się trudniejsze niż pojedynek na ringu. Paweł będzie musiał odpowiedzieć sobie na niezwykle ważne pytania dotyczące jego przyszłości.
We wrześniu w ramach projektu odbędzie się podwójny pokaz filmów Rafała Łysaka. Reżyser miał w tegorocznym konkursie polskim aż dwa dokumenty, oba będzie można zobaczyć podczas insiderskiej trasy po kinach studyjnych. “Dwa papierosy” to wstrząsający, osobisty dokument o bolesnej konfrontacji z przeszłością, próbach przebaczenia i realnych szansach na resocjalizację. Z kolei krótkometrażowy “Casting” w niezwykle lekki sposób potrafi opowiadać o bolączkach i trudnościach współczesnych mieszkańców dużego miasta. Rafał Łysak spotyka się z całą galerią niebanalnych osobowości, którym marzy się występ w jego filmie dokumentalnym.
W październiku publiczność będzie miała okazję udać się w podróż do miejsca, które po kilku wiekach przestało istnieć. “Miasto, które wyjechało” utalentowanej pary debiutantów Natalii Pietsch i Grzegorza Piekarskiego to zapis ostatnich miesięcy z życia mieszkańców historycznego Hasankeyf. Z rozkazu tureckich władz w regionie północnego Kurdystanu postanowiono stworzyć ponad 20 zapór, co oznacza zalanie terenu i przesiedlenie ponad 350 tysięcy ludzi, Kurdów i Arabów. Obietnice nowoczesnego życia odbierają ludziom tożsamość i rodzinne domy, zastępując je pozbawionymi duszy budynkami z betonu.
Podczas 65. Krakowskiego Festiwalu Filmowego zachwycił jury zarówno konkursu polskiego, jak i międzynarodowego. Nagrodzony Złotym Rogiem i Złotym Lajkonikiem film Weroniki Mliczewskiej będzie można zobaczyć już w listopadzie. “Dziecko z Pyłu” to intymna opowieść o oswajaniu międzypokoleniowej traumy, poszukiwaniu tożsamości i drodze do uzdrowienia. Ale poza ogromem wzruszeń, nie brakuje w filmie także humoru — za sprawą bliskiej obecności kamery, która towarzyszy bohaterowi na różnych etapach jego poszukiwań: podczas nauki języka, zabaw z wnukiem czy rozmów z rodziną.
Ostatni z tytułów to kojąca filmowa opowieść, dzięki której można na chwilę przenieść się do pakistańskiego Karaczi. Wydaje się, że czas się tam zatrzymał, drobni przedsiębiorcy, tradycyjni rzemieślnicy czy religijni pieśniarze cierpliwie oddają się swoim rytuałom. Anna Konik w “A Song of Humble Beauty” zabiera widownię na medytacyjny spacer po uliczkach, bazarach, warsztatach i lokalnych sklepach, żeby podejrzeć pracę tradycyjnych farbiarzy, garncarzy czy hafciarek.
Harmonogram pokazów:
- “Na własnych zasadach”, reż. Tadeusz Chudy (od 14 sierpnia)
- “Dwa papierosy” + “Casting”, reż. Rafał Łysak (od 18 września)
- “Miasto, które wyjechało”, reż. Natalia Pietsch, Grzegorz Piekarski (od 21 października)
- “Dziecko z pyłu”, reż. Weronika Mliczewska (od 20 listopada)
- “A Song of Humble Beauty”, reż. Anna Konik (od 11 grudnia)
Bilety będą dostępne w wirtualnych i stacjonarnych kasach kin. Organizatorem wydarzenia jest Krakowska Fundacja Filmowa i Krakowski Festiwal Filmowy w ramach projektu współfinansowanego ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.