Krosno: Szansa na blisko 80 milionów złotych dotacji dla miasta
„Nasze Krosno zielone, przedsiębiorcze i współzarządzane z mieszkańcami” – tak nazywa się krośnieński projekt. O pieniądze miasto ubiega się w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Wsparcie z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast ma pomóc w rozwoju średnich miast w Polsce, zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych. Każde z nich (a jest ich na liście 139) miało prawo do ubiegania się o pomoc finansową. I zdecydowana większość z tego skorzystała – wnioski złożyło 119.
Samorządy mogły starać się o dofinansowanie projektów, których koszty wynosiły od ok. 45 do ok. 81 milionów złotych (wkład własny nie był wymagany, bo dofinansowanie ma pokryć koszty w pełni). Krosno złożyło wniosek na ponad 78 mln złotych. Jak podkreślają władze miasta – w tworzeniu projektu brali udział mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje społeczne, a także gminy partnerskie z Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego: Jedlicze, Chorkówka, Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne, Korczyna i Wojaszówka.
W projekcie zaplanowano działania, które mają wspierać lokalny biznes, w tym także powstawanie strat-upów.
- Kluczowe znaczenie ma dla nas wsparcie młodych ludzi w planowaniu kariery i zdobywaniu kwalifikacji zawodowych. Każda szkoła w Krośnie i gminach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego zostanie wyposażona w nowoczesne narzędzia wspomagające doradztwo zawodowe. Będziemy organizować wizyty w lokalnych firmach, przełamując stereotypy i pokazując młodym, że w Krośnie można znaleźć atrakcyjną pracę - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.
Szkoły zawodowe zacieśnią współpracę z przedsiębiorcami. Dostaną nowoczesny sprzęt do pracowni. Uczniowie będą kierowani na specjalistyczne kursy zawodowe. Najlepsi otrzymają stypendia motywacyjne.
Władze miasta zapowiadają też uruchomienie w Inkubatorze Przedsiębiorczości programu dla planujących założenie firmy.
Lepsza komunikacja i więcej zieleni
Miasto chce zainwestować w unowocześnienie komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Plan to zakup autobusów elektrycznych i przebudowa przestanków (na niektórych będą dachu i ściany z żywą zielenią).
Więcej zieleni ma być wzdłuż ruchliwych ulic – Bieszczadzkiej, Podkarpackiej, Al. Jana Pawła II i Pużaka. Drzewa, krzewy, trawy i kwiaty posadzone w pasach drogowych DK 28 mają tworzyć „Zieloną Bramę Bieszczad”.
- Planujemy wdrożyć pakiet działań na rzecz zdrowia mieszkańców Przygotowaliśmy program wsparcia psychologicznego dla niemal 4,5 tysiąca uczniów, a także ich rodziców i nauczycieli. - mówi Miranda Trojanowska, wiceprezydent Krosna.
Równolegle ruszy program rehabilitacji dla osób 65+, obejmujący fizjoterapię i edukację zdrowotną. Powstanie Centrum Aktywności Społecznej. Prezydent Przytocki ma nadzieję, że budynek wzniesiony obok zabytkowego pałacu Kaczkowskich stanie się przestrzenią spotkań, inicjatyw i współpracy, łącząc pokolenia i inspirując do działania na rzecz miasta. Miasto pozostawi też pole do działania dla różnych organizacji, które będą mogły starać się o granty.
Jakie są szanse Krosna na dofinansowanie?
Władze miasta oceniają, że realne, bo projekt znalazł się w czołowej 20. na liście rankingowej konkursu.
- Zaproponowaliśmy przedsięwzięcia, które są w pełni gotowe do realizacji, posiadają wszystkie wymagane prawem dokumenty, w tym pozwolenia na budowę. Takie przedsięwzięcia były najwyżej punktowane
Teraz czekamy na ostateczne zatwierdzenie wyników przez Komitet Sterujący Programu - dodaje prezydent Przytocki.