Krzywe Drzewo w Szydłowcu Drzewem Roku. Była mobilizacja mieszkańców
Kiedy w ostatnich dniach głosowania mieszkańcy Szydłowca obserwowali na bieżąco wyniki konkursu, emocje sięgały zenitu. Ich Krzywe Drzewo przez długi czas w plebiscycie na Drzewo Roku 2025 zajmowało drugie miejsce, ustępując Dębowi Aleksandrowi z Jarcewa. Ale szydłowiecka społeczność nie poddawała się. Krzywe Drzewo z Szydłowca będzie reprezentować Polskę w walce o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2026. Nie udałoby się to, gdyby nie ogromna miłość mieszkańców do ich historycznego pomnika przyrody.
Od plakatów po media społecznościowe. Jak mieszkańcy Szydłowca walczyli o tytuł Drzewa Roku 2025
110-letni wiąz szypułkowy z Szydłowca zdobył tytuł Drzewo Roku 2025, wygrywając w zaciętej batalii z 15 innymi kandydatami z całego kraju. Zwycięstwo przyszło w ostatniej chwili... Różnica z drugim miejscem wynosiła zaledwie 371 głosów.
– Długo utrzymywaliśmy drugą pozycję, a ostatecznie na ostatniej prostej wyprzedziliśmy prowadzący dotąd dąb. Jako gospodarz gminy jestem ogromnie szczęśliwy, że nasz charakterystyczny wiąz, powszechnie nazywany Krzywym Drzewem, zdobył tytuł najsłynniejszego drzewa w kraju – opowiada z uśmiechem Artur Ludew, burmistrz Szydłowca.
Mobilizacja w Szydłowcu jak w czasie wyborów
Ostatecznie wiąz szypułkowy otrzymał 7 999 głosów, pokonując swojego rywala o włos. To efekt prawdziwej mobilizacji społecznej, jakiej Szydłowiec dawno nie widział.
– Zaangażowanie społeczności było ogromne. Mieszkańcy i osoby prywatne udostępniali informacje, wysyłali je do znajomych, zachęcali do głosowania. Plakatowaliśmy okolice, a nawet burmistrz osobiście włączył się w promocję, namawiając swoich bliższych i dalszych znajomych. Widać było, że to przynosi realne efekty – wspomina Katarzyna Majstrak, kierownik Wydziału Promocji i Turystyki Szydłowieckiego Centrum Kultury "Zamek".
Jak to się zaczęło? Autorem inicjatywy zgłoszenia drzewa był Piotr Cis, autor bloga "Zakrzew w drzewach", który zwrócił uwagę na to, jak bardzo wyjątkowy i po prostu piękny jest szydłowiecki wiąz. Katarzyna Majstrak z "Zamku" szybko podchwyciła ten pomysł.
– Od dawna śledzę konkursy na Drzewo Roku, także te na szczeblu europejskim. Polska już trzykrotnie zdobyła tytuł Europejskiego Drzewa Roku, więc uznałam, że my również mamy szansę, zwłaszcza że posiadamy tak nietuzinkowy okaz – tłumaczy pani kierownik.
Krzywe Drzewo pełne wspomnień
110-letni wiąz stojący przy Małym Parku, nieopodal Parku Radziwiłłowskiego, to nie tylko botaniczny okaz, ale przede wszystkim miejsce pełne wspomnień mieszkańców. Przez dziesięciolecia jego charakterystyczna, wygięta gałąź służyła jako naturalna ławka, na której pozowały kolejne pokolenia.
– Ten wiąz to kawał historii naszego miasta – zgadza się burmistrz. – Dla wielu mieszkańców jest naturalnym punktem spotkań oraz tłem pamiątkowych zdjęć. Także w mojej rodzinnej kronice fotografii nie brakuje ujęć zrobionych właśnie pod tym drzewem.
– Dokładnie! Wiele osób fotografowało się na charakterystycznej, wygiętej gałęzi, która naturalnie tworzyła coś na kształt ławki. Pamiętam choćby opowieść koleżanki, która wraz z mężem chciała zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie na drzewie. Niestety, mąż wpadł wtedy do wody. Dziś znajoma wspomina to ze śmiechem, przysięga, że tę scenę zapamięta do końca życia i oczywiście, wraz z mężem zagłosowali w konkursie. Sama nigdy nie wchodziłam na drzewo, głównie ze strachu przed "babciami-pilnującymi”, ale często tamtędy przechodziłam i zawsze z podziwem na nie patrzyłam – dodaje.
Europejskie marzenia...
Dzisiaj, z racji ochrony i opinii , nie można już wchodzić na jego gałęzie, ale wspomnienia pozostały. A przed mieszkańcami Szydłowca kolejne wyzwanie. Ich Krzywe Drzewo będzie reprezentować Polskę w europejskim konkursie Tree of the Year 2026.
– To dla nas wielka szansa, by mieszkańcy jeszcze bardziej docenili to wyjątkowe miejsce. Bo dziś, gdy ktoś zapyta: "co warto zobaczyć w Szydłowcu?", możemy z dumą powiedzieć, że nie tylko zamek czy ratusz, ale także Drzewo Roku. A kto wie, może za kilka miesięcy będziemy mówić: Europejskie Drzewo Roku – uśmiecha się Katarzyna Majstrak.
Statuetka Drzewa Roku 2025 trafi do Szydłowieckiego Centrum Kultury. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie. Ale już dziś mieszkańcy miasta mogą być dumni, bo ich Krzywe Drzewo stało się sławne w całej Polsce.
– Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Mieszkańcom, lokalnym mediom, pracownikom Wydziału Turystyki, Informacji i Promocji oraz Szydłowieckiemu Centrum Kultury "Zamek" – podsumowuje burmistrz Artur Ludew. – To dzięki ich mobilizacji i zachęcaniu znajomych do głosowania nasz wiąz odniósł sukces. Raz jeszcze dziękuję za każdy oddany głos i włożone serce w rozpropagowanie naszego Krzywego Drzewa.
Teraz czas na przygotowania do kolejnej batalii. Tym razem na arenie europejskiej w 2026 roku.