Kujawsko-Pomorskie: Te szkoły do likwidacji od września 2025
Walka o Szkołę Podstawową w Boguszewie (gmina Gruta, powiat grudziądzki) ma finał taki, jakiego życzyli sobie rodzice uczniów, nauczyciele i sami uczniowie. Wójt gminy Gruta i większość radnych w styczniu bieżącego roku zdecydowali o likwidacji tej podstawówki. Władze gminy nie wzięły pod uwagę protestów rodziców dzieci i grona pedagogicznego. Urzędnicy uzasadniali, że uczęszcza rekordowo mało uczniów, a to generuje koszty.
Rodzice uczniów, przy pomocy kadry szkoły, wzięli sprawę w swoje ręce. Założyli Stowarzyszenie Szkoła Boguszewo. Ono od 1 września poprowadzi tę placówkę, ale jako niepubliczną, gdyż publiczna, decyzją urzędu, przestaje działać. Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy wydało pozytywną opinię w tej sprawie.
Likwidacja szkoły
Na początku bieżącego roku (tego kalendarzowego) więcej szkół w naszym regionie dowiedziało się o planowanym zamknięciu. Niż demograficzny, czyli coraz mniej urodzeń i więcej zgonów, je wykańcza. W klasach prawie każdej z nich widać kilku, najwyżej kilkunastu uczniów. - 27 szkół było przeznaczonych do likwidacji - mówi Ewa Podgórska, rzecznik Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. - To oznacza, że właśnie tyle placówek miało zostać zamkniętych pod koniec sierpnia. Taka bowiem była decyzja władz poszczególnych gmin, na terenie których dane szkoły się mieszczą. Na razie los 21 z nich jest przesądzony. Przestaną istnieć wraz z końcem wakacji. W przypadku pozostałych sześciu jeszcze nie wiadomo, czy dalej będą funkcjonować.
Czarna lista szkół
Oto szkoły i inne placówki, które zostaną zlikwidowane albo przekształcone: Gminne Przedszkole we Wrockach (przekształcenie poprzez zmianę siedziby), likwidacja Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Lesińskiego w Słupie, likwidacja SP im. Jana Pawła II w Boguszewie, likwidacja SP im. 16 Pułku Artylerii Lekkiej w Plemiętach, przekształcenie SP im. Kazimierza Woźniackiego w Jeziorach Wielkich poprzez likwidację jej Filii w Rzeszynku, przekształcenie SP im. Janusza Korczaka w Szabdzie poprzez likwidację oddziału przedszkolnego w Mszanie, przekształcenie SP nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Jana Pawła II w Toruniu poprzez utworzenie podporządkowanej jej organizacyjnie szkoły filialnej o strukturze organizacyjnej klas I-III z siedzibą przy Grassera 1 w Toruniu, przekształcenie Przedszkola Miejskiego nr 18 w Toruniu poprzez utworzenie dodatkowej lokalizacji prowadzenia zajęć, likwidacja Szkoły Filialnej SP w Jastrzębiu I Punkt przedszkolny, likwidacja Punktu Przedszkolnego w Papowie Biskupim oraz Punktu Przedszkolnego „Kolorowe Kredki” w Papowie Biskupim, likwidacja Punktu Przedszkolnego w Dubielnie, likwidacja Punktu Przedszkolnego w Zegartowicach, przekształcenie SP im. Marii Skłodowskiej-Curie w Janikowie, przekształcenie SP w Radominie z Filią w Dulsku poprzez likwidację Filii w Dulsku, likwidacja Przedszkola Specjalnego w Wielgiem, likwidacja SP im. st. sierż. Mieczysława Majchrzaka w Kaliskach, likwidacja SP w Kanibrodzie, przekształcenie Szkoły Filialnej SP im. Stanisława Staszica w Grabkowie z siedzibą w Więsławicach poprzez likwidację oddziału przedszkolnego z siedzibą w Więsławicach, likwidacji Szkoły Policealnej nr 1 w Świeciu oraz likwidacja Szkoły Policealnej Medyczno-Społecznej nr 2 w Świeciu.
Ważą się losy następujących szkół, wytypowanych do likwidacji: SP w Rozstrzębowie, SP w Palmierowie, SP w Kijewie, SP w Kiełpinie, SP w Stobnie. Szóstą jest sprawa przekształcenia SP w Świedziebni poprzez likwidację podporządkowanej jej organizacyjnie Szkoły Filialnej w Zasadach.
Pytania o przyszłość
Niektórzy rodzice uczniów podkreślają: - Przez ten cały niż demograficzny gminy łatwo zamykają szkoły. Za kilka lat trend pewnie się odwróci. Budynków dla szkół zabraknie. Czy wójtowie i burmistrzowie zainwestują w budowę nowych? Czy wygonią stowarzyszenia i instytucje, które osiedliły się po zamknięciu szkół?