Łódź: Kamienica przy ul. Piotrkowskiej zostanie odbudowana
W ramach odbudowy przy ul. Piotrkowskiej 58 do końca 2026 roku powstanie 5-kondygnacyjny budynek mieszkalny z lokalami usługowymi na parterze. Fasada zostanie odtworzona na wzór tej z 1912 roku – z przywróconymi detalami architektonicznymi w formie ozdobnej sztukaterii, stylowych balustrad czy klasycznych, drewnianych drzwi. Inwestorem jest łódzka firma Budomal, która w grudniu 2023 roku za 10 mln zł kupiła od PGE Dystrybucja SA nieruchomość z „wyrwą” po kamienicy.
Kupili, wyburzyli i nie odbudowali
Znacznie wcześniej, bo w 2007 roku, miasto sprzedało zabytkowy budynek energetykom z PGE, którzy zapowiadali, będąca w kiepskim stanie kamienica zostanie zburzona, a potem – do 2011 roku – odbudowana razem z detalami architektonicznymi.
Na zapowiedziach się skończyło. W reprezentacyjnym miejscu Łodzi zamiast eleganckiej kamienicy stanął zwykły płot. Dziura po budynku zaczęła straszyć przechodniów i miłośników dawnej Łodzi, zaś okoliczni handlowcy i sklepikarze narzekali na szpecące otoczenie. A wszystko przez to, że centralę PGE Dystrybucja SA Oddział Łódź Teren przeniesiono z Łodzi do Lublina i inwestorowi nie opłacało się stawianie kamienicy z dodatkowymi biurami, które przestały być potrzebne.
Happening - wszystkim wyburzonym kamienicom!
Wiosną 2011 roku przy ul. Piotrkowskiej 58 odbył się happening, podczas którego w wbudowano w chodnik płytę z sarkastycznym napisem: "Wszystkim wyburzonym łódzkim kamienicom i tym, które zostaną wyburzone. Grupa Urząd Miasta".
Kamienicę Izraela Freinda zbudowano w latach 1872- 1876. Miała cztery kondygnacje i dach mansardowy. Autorem projektu był znany architekt Hilary Majewski. W końcu XIX wieku było w niej 16 sklepów z artykułami włókienniczymi, zaś od 1914 roku działała tam drukarnia Lejby Libermana. Podczas II wojny światowej niemieccy okupanci zburzyli ostatnie piętro, zaś w czasach PRL skuto detale architektoniczne.