Łomża: Bakteria z grupy coli w wodociągach. MPWiK ustaliło miejsce skażenia wody
Bakteria z grupy coli w łomżyńskiej sieci wodociągowej
Łomża od kilku dni zmaga się ze skażeniem sieci wodociągowej bakterią z grupy coli. W poniedziałek (14.07) prezes łomżyńskiego MPWiK Maciej Borysewicz poinformował, że spółka znalazła miejsce skażenia. Jest to hydrant przy zbiegu ulic Dwornej i Sikorskiego. W tym miejscu od rana działa mobilny chlorator.
- Znając miejsce skażenia możemy przystąpić do bezpośrednich działań w tym miejscu i usunąć bakterię z sieci - powiedział Borysewicz. Prezes jednocześnie poinformował, że bakteria rozchodzi się w sposób kontrolowany.
Gdzie woda pozostaje niezdatna do spożycia?
Zgodnie z aktualnymi komunikatami, woda w wodociągu przy ulicy Dwornej, wzdłuż całej ulicy Stacha Konwy oraz na odcinku ulicy Wojska Polskiego – od Ronda Kościuszki do ulicy Polowej – pozostaje niezdatna do spożycia i użytkowania. Woda dla mieszkańców ulic: Sadowa, Polowa, Sienkiewicza, Giełczyńska (od ul. Stary Rynek do ul. Polowej), Zawadzka (od Ronda Hanki Bielickiej do ul. Kopernika), ul. Kopernika, Legionów (od ul. Długiej do ul. Skłodowskiej), całe os. Bohaterów Monte Cassino, Wojska Polskiego od Ronda Kościuszki do Skłodowskiej) ul. Krótka, ul. Farna, ul. 3 Maja, ul. Jatkowa, ul. Pocztarska, ul. Rządowa, ul. Bernatowicza, ul. Piękna, ul. Kolegialna, ul. Kanalna, ul. Wiejska, ul. Nadnarwiańska do ul. Stacha Konwy, ul. Nowogrodzka (od ul. Wojska Polskiego do ul. Stacha Konwy) - nadaje się do spożycia i korzystania po przegotowaniu. Prezes Borysewicz podczas poniedziałkowej konferencji przekazał, że wskazany zakres ulic najprawdopodobniej nie będzie się rozszerzał, lecz z czasem się kurczył.
Działania podejmowane przez łomżyński MPWiK
Karol Miśkiewicz, kierownik Zakładu Sieci MPWiK mówił o działaniach, które spółka podjęła w ostatnich dniach. Stopniowo zwiększane są dawki chloru, ograniczono przepływ wody o pogorszonej jakości poprzez zamykanie zasuw na sieci wodociągowej, a także prowadzone jest płukanie sieci.
- W związku z tym, że sytuacja wymaga natychmiastowych działań, nawiązaliśmy współpracę z największą firmą w Polsce, specjalizującą się w nowoczesnej technologii bezpośredniego czyszczenia miejsc skażonych - poinformował Borysewicz.
Miejsca, w których można pobierać wodę
MPWiK ustawiło zbiorniki z wodą pitną w 9 lokalizacjach. Są one na bieżąco uzupełniane. Dodatkowo codziennie do zakończenia sprawy spółka będzie wydawała mieszkańcom wodę butelkowaną. Można ją uzyskać w godz. 14.00-17.00 na parkingu przy ulicy Wiejskiej.
- Apel o to, aby przychodziły tylko osoby z terenu objętego skażeniem. My nikomu tej wody nie żałujemy, ale byliśmy wczoraj świadkami, że mieszkańcy okolicznych miejscowości przyjeżdżali po tę wodę i ładowali kilka zgrzewek. To się mija z celem. To nie jest darmowe wydawanie wody, tylko ratowanie sytuacji - apelował prezes MPWiK.
Spółka zwraca się także z prośbą o zgłaszanie adresów osób, które z uwagi na różne okoliczności nie mogą samodzielnie pobrać wody. W takich przypadkach woda zostanie dostarczona bezpośrednio do miejsca zamieszkania.
Służby miejskie w gotowości
Zastępca prezydenta Łomży Piotr Serdyński podkreślił, że służby miejskie działają 24 godziny na dobę.
-Sztab kryzysowy pracuje każdego dnia od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych. Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z panem prezesem oraz osobami, które są zaangażowane w podejmowanie działań w związku z zaistniałą sytuacją - powiedział Serdyński, podkreślając, że sytuacja jest pod kontrolą.
Sprawę będzie wyjaśniała prokuratura
Prezes Maciej Borysewicz podkreślił, że obecność bakterii nie jest wynikiem działalności MPWiK.
-Usuńmy problem, a później będziemy się rozliczać. Teraz to nie jest czas, miejsce i pora, żeby zajmować się rozliczeniami. Pierwszą moją decyzją było zgłoszenie doniesienia do prokuratury. Niezależne postępowanie wyjaśni wszystkie wątpliwości - stwierdził Borysewicz.
W poniedziałek sanepid pobrał kolejne próby. Wyniki będą znane jutro w południe. Do końca tygodnia pracownicy MPWiK będą czyścić ok. 8 km sieci wodociągowej.