Lwówek: Do kanalizacji trafiają nieodpowiednie przedmioty
Apel ZGK do mieszkańców
15 lipca na profilu sołectwa Zębowo pojawił się wpis zawierający apel lwóweckiego ZGK.
- Na prośbę Zakładu Gospodarki Komunalnej we Lwówku informujemy, że w ostatnim czasie dochodzi do notorycznego wrzucania nieodpowiednich przedmiotów do kanalizacji sanitarnej - studzienek – m.in. ubrań, ręczników, bielizny oraz innych tekstyliów – czytamy w komunikacie.
Jak podano we wpisie, apel spowodowany jest m.in. sytuacją, do której doszło 12 lipca.
- W minioną sobotę 12.07.2025 r. pracownicy ZGK musieli aż czterokrotnie interweniować, usuwając zatory i naprawiając uszkodzenia spowodowane przez nieodpowiedzialne zachowanie mieszkańców – przekazano.
Do zdarzeń dochodzi m.in na ul. Kwiatowej, choć apel kierowany jest do wszystkich mieszkańców. Jak zaznaczono, wyrzucanie do kanalizacji sanitarnej odpadów, w tym m.in. chusteczek nawilżanych, ubrań, tekstyliów, czy odpadów spożywczych może prowadzić do uszkodzeń pomp i urządzeń pompowni, przerw w działaniu kanalizacji i wysokich kosztów napraw, które obciążają nas wszystkich jako społeczność.
Czego nie wyrzucać do kanalizacji?
Na stronie Zakładu Usług Komunalnych w Zbąszyniu pojawił się ostatnim czasie podobny apel. Pracownicy przypomnieli, czego nie wrzucać do kanalizacji.
- Tłuszczów i olejów – tężeją w rurach, zmniejszając ich średnicę i prowadząc do zatorów. Resztek pożywienia – sprzyjają zapychaniu się rur oraz przyciągają gryzonie. Środków chemicznych, farb, leków, papierosów – zawarte w nich substancje są szkodliwe dla mikroorganizmów odpowiedzialnych za oczyszczanie ścieków. Artykułów higienicznych (pieluchy, podpaski, tampony, chusteczki, patyczki kosmetyczne, ściereczki, gazety itd.) – zbierają się w zwartą masę, która blokuje przepływ ścieków. Odpadów budowlanych, piasku i żwiru – opadają na dno przewodów kanalizacyjnych i tworzą trudne do usunięcia zator – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie internetowej ZUK.
Pamiętajmy, że niewłaściwe użytkowanie systemu kanalizacyjnego to nie tylko brak dbałości o środowisko, ale również narażenie na dodatkowe koszty oraz usterki systemu.