Magiczne miejsce w pobliżu Kociewia. Elipsa ma podobno niezwykle pozytywną energię
Tajemnicze kręgi nazywane polskim Stonehenge
Rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach to największe i najstarsze po angielskim Stonehange miejsce tego typu w Europie. Obiekt jest wpisany na listę dóbr dziedzictwa narodowego. Wśród lasu znajdują się kręgi i kurhany, które są pozostałością cmentarzyska Gotów z I - III w. n.e. Można je podziwiać z platformy widokowej znajdującej się na terenie rezerwatu.
Na terenie rezerwatu znajduje się 12 różnej wielkości kręgów i 30 kurhanów. Najmniejszy krąg ma średnicę 15 m, zaś największy 33 m. W każdym z nich jest od 16 do 29 kamieni wystających z ziemi na wysokość 20 do 70 cm. Pośrodku kręgu ustawiony jest jeden lub dwa kamienie.
W kurhanach odkryto ponad 600 grobów. W trakcie prowadzonych badań wydobyto z nich m.in. tradycyjne ozdoby oraz rzymską ceramikę. Przybycie Gotów na te tereny datuje się na 70 lata n.e. , w okresie panowania wpływów rzymskich. Goci osiedlili się tutaj najprawdopodobniej w na okres ok. 150 lat. Pochówki członków tej kultury odbywały się właśnie we wspomnianych kurhanach z nasypem kamiennym, w kręgach kamiennych i w części płaskiej cmentarzyska, gdzie wszystkie groby były początkowo oznaczone tzw. stelami, czyli płaskimi, postawionymi pionowo płytami.
Miejsce to było obiektem wzmożonych badań zarówno naukowców, jak i radiestetów. Ci ostatni uważają, że elipsa w rezerwacie Kręgi Kamiene to strefa pozytywnej energii, miejsce mocy, w którym koncentruje się energia Ziemi i Kosmosu. Wśród turystów nie brakuje opinii, że w tym miejscu przechodzą bóle głowy, czuć większy przypływ energii i dobrego samopoczucia.
Górskie porosty na Pomorzu
Warto również podkreślić przyrodnicze walory tego miejsca. W 1992 roku w trakcie prowadzenia specjalistycznych badań zdefiniowano, aż 40 gatunków porostów i 6 gatunków mchów, które porastają te owiane tajemnicą głazy. Żyjące tu porosty charakteryzują się powolnym wzrostem, a ich wiek określany jest na podstawie rozmiaru plechy i jego przyrostu w ciągu roku.
Ciekawostką jest występowanie tu gatunków wysokogórskich, których spotkanie na nizinach jest niemożliwe.
W centrum wsi funkcjonuje niewielkie muzeum oddział Muzeum Historyczno-Etnograficznego z Chojnic. Można obejrzeć tu przedmioty wydobyte w Kamiennych Kręgach przez archeologów.
Autem można podjechać pod samą bramę, pomimo że jest to rezerwat przyrody.
Godziny otwarcia:
- poniedziałek- zamknięte
- wtorek10:00–17:00
- środa10:00–17:00
- czwartek10:00–17:00
- piątek10:00–17:00
- sobota11:00–19:00