Małopolski sejmik przeciwko redukcji lekcji religii w szkołach. Apel do rządu i ministerstwa
Wnioskodawcą apelu w sprawie planowanych zmian w nauczaniu religii w szkołach publicznych był przewodniczący Sejmiku Jan Duda.
Sejmik Województwa Małopolskiego z niepokojem przyjmuje decyzje Minister Edukacji Narodowej dotyczące ograniczenia nauczania religii w szkołach publicznych do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, co (...) ma nastąpić od początku nowego roku szkolnego 2025/26. Religia w polskiej szkole to nie tylko element systemu nauczania, ale również istotny obszar wychowania, oparty na wolności sumienia i prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, co gwarantuje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (...) - napisano w dokumencie.
"Redukcja liczby lekcji religii, usunięcie oceny z tego przedmiotu ze średniej rocznej ocen ucznia, a także organizacja lekcji religii tylko na pierwszej lub na ostatniej godzinie zajęć szkolnych to zmiany, które w naszej ocenie – jako Radnych SWM – prowadzą do marginalizacji tego przedmiotu, pozbawiając dzieci i młodzież możliwości integralnego rozwoju w oparciu o wartości religijne i moralne" - to inny fragment apelu, który przyjęto podczas wtorkowej sesji większością 16 głosów (przy pięciu przeciwnych i jednym wstrzymującym).
W piśmie, które ma trafić prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz gmin i powiatów Małopolski, Sejmik zaapelował
- o wycofanie się z planów zredukowania nauczania religii w publicznych szkołach do jednej godziny lekcyjnej tygodniowo
- przywrócenie zasady wliczania oceny z religii do średniej rocznej ocen ucznia,
- poszanowanie prawa – przepisów Konstytucji RP, konkordatu oraz orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego
- uwzględnienie wskazań Rzecznika Praw Obywatelskich oraz zapewnienie mechanizmów osłonowych chroniących prawa nauczycieli religii