Małopolskie: nowi żołnierze złożyli przysięgę. Wojsko rośnie w siłę
Blisko 70 ochotników, którzy odbyli 16-dniowe, intensywne szkolenie wojskowe w ramach projektu "Wakacje z WOT", w sobotę (12 lipca) złożyło uroczystą przysięgę na terenie Aeoroklubu Krakowskiego (Lotnisko Kraków-Pobiednik Wielki).
Zanim do tego doszło blisko 70 rekrutów przez 16 dni trenowało podstawy rzemiosła wojskowego przygotowując się do egzaminu na terytorialsa. Większość uczestników szkolenia podstawowego, bo niemal pięćdziesięciu, to rekruci, którzy nie ukończyli 30 lat.
Podstawy taktyki, medycyny pola walki, rzut granatem, obsługa broni i strzelanie, a także ochrona przed bronią masowego rażenia i elementy surwiwalu - tak w pigułce wyglądało szesnastodniowe, letnie szkolenie i egzamin praktyczny. Istotnym elementem egzaminu było sprawdzenie umiejętności maskowania i przygotowania okopów.
W końcowym egzaminie, tzw. pętli taktycznej wzięło udział blisko 70 rekrutów, w tym aż 16 kobiet. Egzamin odbył się na terenie Garnizonowego Ośrodka Szkolenia (GOSZ) Pasternik. Przeprowadzili go instruktorzy towarzyszący uczestnikom od początku do końca szkolenia.
Uroczystej przysiędze towarzyszyły pokazy lotnicze i sprzętu wojskowego
Po ukończonym szkoleniu żołnierze złożyli uroczystą przysięgę na terenie Aeroklubu Krakowskiego na lotnisku w Pobiedniku Wielkim.
Większość rekrutów, blisko czterdziestu, z tych którzy złożyli przysięgę i zaciągnęli się do armii, to osoby z wyższym i średnim wykształceniem. Ochotnicy reprezentują zawody: pedagoga, geodety, operatora urządzeń technicznych, pielęgniarki. Nie zabrakło również przedsiębiorców.
Teraz przed nimi letni cykl szkoleń. Szkolenia będą odbywać się w formie rotacyjnej w weekendy, w wymiarze minimum dni w miesiącu.
Podczas wydarzenia zorganizowanego na lotnisku w Pobiedniku Wielkim można było zobaczyć sprzęt wojskowy jednostek Garnizonu Kraków. Entuzjaści lotnictwa mogli podziwiać wystawę statyczną szybowców i samolotów oraz zrzut skoczków spadochronowych z flagą Polski.
Przybyli goście mogli skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki. Dla najmłodszych przygotowano strefę edukacyjno-zabawową, gdzie można było wziąć udział w różnych grach i zabawach, poznając przy tym życie w wojsku. Wydarzeniu towarzyszył występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Zainteresowani mogli zapoznać się z najnowszą ofertą armii i porozmawiać z rekruterami w namiotach promocyjnych.
Służbę w terytorialsach można łączyć z pracą w innym zawodzie
11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej swoją główną bazę ma w podkrakowskiej Rząsce. Stacjonuje tam 111 Batalion Lekkiej Piechoty. W skład 11 MBOT wchodzą też: 112 Batalion Lekkiej Piechoty w Oświęcimiu, 113 Batalion Lekkiej Piechoty w Tarnowie oraz 114 Batalion Lekkiej Piechoty w Limanowej.
Wojska Obrony Terytorialnej to jedna z możliwości służby bez związania się zawodowo z armią. W ramach WOT po przejściu 16-dniowego wstępnego szkolenia i złożeniu przysięgi odbywają się kolejne szkolenia. Z reguły są to zajęcia trwające dwa dni - jeden weekend w miesiącu. Taką służbę w „terytorialsach” można więc łączyć z pracą w innym zawodzie.
Osoby, które zostają terytorialsami w 11 MBOT mają możliwość szkolenia i sprawdzania się w różnym terenie. Małopolska daje pod tym względem duże możliwości. Są tu obszary górskie (m.in. okolice Limanowej, Zakopanego), mocno zalesione, ale też akweny wodne (m.in. jezioro Czorsztyńskie), czy też miejsca zurbanizowane.
Szkolenia w małopolskich terytorialsach dają więc możliwość sprawdzenia się, nabycia podstawowych umiejętności, które mogą pomóc później przejść kwalifikacje do specjalistycznych jednostek wojskowych, takich jak Wojska Specjalne, spadochronowo-desantowe, czy piechota górska.