Markowa cieszy się z otwarcia nowej oczyszczalni ścieków. Jej wydajność jest więcej niż dwukrotnie większa
Modernizacja starej, wybudowanej w 1996 roku oczyszczalni, i poprawa jej parametrów, była konieczna z powodu jej niewydolności. Mieszkańcy byli niezadowoleni z jej pracy, skarżyli się w mediach.
Jak powiedział wójt gminy Aleksander Cwynar, podczas dzisiejszego otwarcia nowej oczyszczalni, inwestycji przyświecało sześć celów:
- zapewnienie 100-procentowego odbioru ścieków, także z nowych budynków, powstających na terenie wsi, oraz odbiór ścieków przemysłowych;
- likwidacja przeciążeń przepływowych;
- zapewnienie retencji ścieków w zbiorniku buforowym;
- możliwość monitorowania procesów technologicznych w oczyszczalni i prawidłowy ich przebieg;
- poprawa jakości wody oczyszczonej odprowadzanej do rzeki Markówka, a przez to samej rzeki;
- zminimalizowanie uciążliwości oczyszczalni dla okolicznych mieszkańców.
Głównym wykonawcą jest firma IBP Instalbud z siedzibą w Rzeszowie.
– Największe wyzwanie przy pracach, polegających na modernizacji istniejących obiektów, polega na zapewnieniu ciągłości ich funkcjonowania. Jest to trudne zadania, które nam się udało. Oczyszczalnia cały czas oczyszczała ścieki – mówi prezes Instalbudu Grzegorz Abram.
– Oczyszczalnia zwiększa swoją przepustowość z 300 m sześciennych na dobę do 700. Nowa oczyszczalnia spełnia wszystkie normy czystości, a jej zwiększona moc daje możliwość rozwoju gminy. Likwiduje ona ryzyko, że jeśli pojawi się większe zużycie wody, np. podczas ulewy albo podczas świąt, gdy wszyscy są w domach, jakaś część wody nie zostanie oczyszczona – mówi Grzegorz Abram.
Powstał praktycznie nowy obiekt w wyremontowanych budynkach. Wszystkie technologiczne instalacje i urządzenia są nowe, nowa jest też sieć AKPiA do automatycznego sterowania.
Sercem oczyszczalni jest reaktor biologiczny o głębokości 4,5 metra, a także dwa osadniki wtórne głęboko zatopione w gruncie. Oczyszczalnię obsługuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 40 kW, co daje maksymalny, 30-procentowy odzysk energii przy dobrej pogodzie.
Markowska czyszczalnia jest średniej wielkości. Obsługuje ją 3 pracowników i kierownik.
Całkowity koszt rozbudowy i przebudowy oczyszczalni wyniósł prawie 28 mln zł. Zadanie było wykonalne dzięki środkom z Programu Polski Ład, Fundusz Inwestycji Strategicznych.
Wójt Aleksander Cwynar zapewnił, że gmina robi wszystko, by zakończyć kanalizację wsie Husów i Tarnawka. Wsie te ma obsługiwać oczyszczalnia ścieków we wsi Manasterz, prowadzona razem z Jawornikiem Polskim. Gdy to się stanie, cała gmina będzie skanalizowana.