Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu przystąpili do egzaminów
Egzaminy maturalne w roku 2025 rozpoczęły się poniedziałek 5 maja i trwać będą przez blisko 3 tygodnie do czwartku 22 maja.
W pierwszym dniu egzaminów dojrzałości maturzyści i maturzystki mierzą się z językiem polskim.
6 maja odbędzie się matura z matematyki, a 7 maja z wybranego języka nowożytnego m.in. angielskiego, niemieckiego, francuskiego czy hiszpańskiego.
Język polski, matematyka i język nowożytni to podstawowe egzaminy do których musi przystąpić każdy z uczniów. Z języków dodatkowo trzeba zdać też maturę ustną. Do zadania matury potrzebny jest też co najmniej jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. W tym przypadku wybór jest bardzo szeroki, bo można wybierać z takich dziedzin nauka jak: fizyka, historia, chemia, wiedza o społeczeństwie, informatyka, biologia, geografia czy języki mniejszości narodowych.
Ilu maturzystów mamy w powiecie wągrowieckim?
Według danych podanych przez starostwo powiatowe w Wągrowcu do matury w ukończonym przez ostatnie klasy roku szkolnym 2024\2025 przystąpi 403 uczniów i uczennic ze szkół średnich z terenu powiatu wągrowieckiego
- I Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu - 112 maturzystów,- Zespół Szkół nr 1 w Wągrowcu - technikum - 96 maturzystów, liceum dla dorosłych - 12 maturzystów,- Zespół Szkół nr 2 - liceum - 127 maturzystów, technikum - 56 maturzystów,- Zespół Szkół w Gołańczy - technikum - 11 maturzystów.
Zasady wymagane do zdania egzaminów maturalnych w roku 2025 wyglądają następująco:
Aby uzyskać świadectwo maturalne w 2025 roku, należy spełnić kilka warunków:- przystąpić do wszystkich wymaganych prawem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych w części ustnej, tj. języka polskiego i języka obcego oraz w części pisemnej, tj. języka polskiego, matematyki, języka obcego nowożytnego- uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej oraz w części pisemnej
- przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym) w części pisemnej (dla tego przedmiotu nie jest określony próg zaliczenia)- uzyskać co najmniej 30% punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego z jednego (któregokolwiek) przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (a w przypadku języków obcych nowożytnych – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym).
Wyniki tegorocznych matur mają być znane około półtora miesiąca po zakończeniu ostatnich egzaminów i ma to nastąpić 8 lipca.
Nastroje uczniów z wągrowieckiej "Klasztornej"
Aby sprawdzić nastroje panujące pośród maturzystów udaliśmy się do I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Wągrowcu, zwanego potocznie Klasztorną.
Już o godzinie 8.00 korytarze prowadzące do sal egzaminacyjnych były zatłoczone przez maturzystów i maturzystki czekających na wejście do środka i zajęcie wyznaczonych miejsc.
Pośród młodzieży udało nam się odnaleźć kilku nauczycieli.
Szansy tegorocznych maturzystów uważam za wysokie. Moim zdaniem są dobrze przygotowani do matury. Pracowali na to cztery lata, więc myślę, że jeżeli dzisiaj nie zjedzą ich nerwy i stres, to będzie wszystko bardzo dobrze i będą zadowoleni ze swoich wyników, które uzyskają w lipcu. Także, myślę, że wszystko powinno być prawidłowo, czyli dobrze.- tak o szansach uczniów przystępujących do matury mówi jedna z nauczycielek zasiadających w komisji egzaminacyjnej.
Przed otrzymaniem arkusza egzaminacyjnego każda osoba przystępująca do matury otrzymała zestaw kodów, które należało umieścić na arkuszu oraz zajęła wylosowane miejsce.
Maturzystom i maturzystkom, którzy zasiedli w ławkach także zadaliśmy kilka pytań o ich przygotowania do egzaminu
Moje przygotowanie do matury polegało na przesłuchaniu streszczeń lektur od Mietczyńskiego, bardzo polecam i przejrzenie opracowań epok ze stron znajdujących się na tyle książki. I to tyle. Zajęło mi to mniej więcej półtora weekendu i czuję, że zdam na powyżej 60%.
Zapytany maturzysta zdradził też jakie przedmioty będzie zdawał na egzaminach maturalnych
Zdaję rozszerzony polski, rozszerzony angielski, rozszerzoną matmę i rozszerzoną geografię.
Siedząca obok niego koleżanka miała przypiętą do koszuli broszkę z zieloną koniczynką - symbol pomyślności otrzymany podczas studniówki. O to czy koniczynka przyniesie jej szczęście też zapytaliśmy
Mam nadzieję, że tak. Myślę, że rozłoży się to tak pół na pół. Połowa sukcesu to wiedza, a połowa koniczynka.
Czas po maturach często określany jest jako najdłuższe wakacje w życiu. Dla młodych ludzi, którzy dopiero co ukończyli matury to okres podejmowania ważnych decyzji dotyczących przyszłej kariery oraz edukacji. Wielu najbliższe miesiące poświęci na rekrutację do wymarzonych uczelni.
Plany na najdłuższe wakacje, to rozwijanie swojego hobby oraz jakaś praca, żeby trochę zarobić i zaoszczędzić kasę. W razie zdanej matury planuję dalsze studia, ale jeszcze nie zdecydowałem na jakim kierunku.
Rozmowy z maturzystami zakończyliśmy wraz z zajęciem przez nich wszystkich miejsc przy ławkach. Do sali gimnastycznej weszli członkowie komisji egzaminacyjnej i rozpoczęli procedurę rozdawania arkuszy. Dokładnie o godzinie 9.00 drzwi pomieszczenia zamknęły się i młodzi ludzie zaczęli przygotowania do matur.