Miasto nie może stracić wsparcia. Koniński PiS przeciw likwidacji programu
Radni PiS z Konina biją na alarm. Likwidacja Programu Inwestycji Strategicznych może zatrzymać rozwój miasta i poważnie uderzyć w kluczowe inwestycje. Apelują o wspólne działanie ponad podziałami bo przyszłość Konina jest, ich zdaniem, zagrożona.
Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Konina zorganizował konferencję prasową, podczas której wyraził sprzeciw wobec decyzji rządu o likwidacji Programu Inwestycji Strategicznych. Zdaniem konińskich radnych PiS to ważne dla rozwoju miasta i regionu wsparcie inwestycyjne powinno być kontynuowane.
Likwidacja programu – zagrożenie dla rozwoju miasta
– Chcemy porozmawiać o smutnej informacji, jaką jest likwidacja przez rząd Donalda Tuska bardzo ważnego dla Konina i Wschodniej Wielkopolski programu inwestycji strategicznych. To błędna decyzja, która może doprowadzić do stagnacji inwestycyjnej i gospodarczej w następnych latach – podkreślił na początku konferencji Krystian Majewski z klubu PiS.
Radny zwrócił uwagę, że Program Inwestycji Strategicznych w systemowy sposób pomagał samorządom w realizacji dużych projektów infrastrukturalnych. Przypomniał, że dzięki dofinansowaniu w ramach tego programu Konin zrealizował wiele inwestycji, między innymi rozbudowę infrastruktury drogowej i wodno - kanalizacyjnej, a także inwestycje sportowe.
– Koniński samorząd skorzystał z programu zarówno pod względem rozbudowy infrastruktury drogowej, wodno-kanalizacyjnej, sportowej. Dzięki dofinansowaniu wyremontowano ulicę Jana Pawła II, rozbudowano sieć kanalizacyjną zwłaszcza we wschodniej części Konina (okolice Grójca), wyremontowano boiska przy III LO. Pieniądze z programu inwestycji strategicznych, które były częścią Polskiego Ładu, pozwoliły wybudować kładkę pieszo-rowerową nad kanałem Ulgi. To w sumie ponad 75 milionów złotych wsparcia – wyliczał Krystian Majewski.
Apel o wspólne stanowisko radnych
Radni PiS nie zgadzają się z decyzją rządu i zapowiedzieli skierowanie do Rady Miasta Konina projektu apelu, który mają nadzieję, że zostanie poparty przez wszystkich radnych. – Chodzi o to, aby ten program nadal trwał, nawet pod inną nazwą. Liczy się bowiem idea systemowego wsparcia samorządu w realizacji najważniejszych przedsięwzięć infrastrukturalnych, które są kluczowe dla rozwoju Polski lokalnej – wyjaśniał Majewski.
Radny podkreślił, że decyzja o likwidacji programu może prowadzić do stagnacji rozwoju średnich miast takich jak Konin, podczas gdy większe ośrodki poradzą sobie bez większych problemów.
– Sytuacja finansowa miasta jest bardzo trudna i wbrew zapewnieniom Ministerstwa Finansów, że zaproponowane zmiany w finansowaniu samorządów będą rekompensować likwidację tego programu, to jest nieprawda. Nie poprawi to sytuacji finansowej miasta. Mamy nadzieję, że wspólny apel o podtrzymanie programu inwestycji strategicznych spotka się z ponad politycznym porozumieniem, bo to jest w interesie naszych mieszkańców. Po ulicy Jana Pawła II nie jeżdżą tylko wyborcy PiS, ale mieszkańcy całego regionu. Infrastruktura nie ma poglądów politycznych – mówił radny.
Rząd nie przewiduje kontynuacji programu
Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała kilka dni temu, że nie jest planowana kontynuacja Programu Inwestycji Strategicznych. Nowe rozwiązania dotyczące finansowania zostały ujęte w ustawie z dnia 1 października 2024 roku o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Program Inwestycji Strategicznych to bezzwrotne dofinansowania przedsięwzięć realizowanych przez gminy, powiaty, miasta i województwa w całej Polsce. W dziewięciu edycjach programu wsparcie otrzymało ponad 19,5 tysiąca inwestycji o łącznej wartości dofinansowania 99,2 miliarda złotych.
Program dla wszystkich samorządów
– W 2021 roku była pierwsza edycja, w sumie było dziewięć. Z tego programu skorzystało 97 procent jednostek samorządu terytorialnego – przypomniał radny Zenon Chojnacki. – Zadaje to kłam tezie, że program był skierowany tylko do zaprzyjaźnionych z rówczesnym rządem (PiS) samorządów. Beneficjentami byli wszyscy. Dofinansowanie sięgało nawet 95 procent, co oznacza, że najbiedniejsze gminy mogły odrobić zaległości wynikające także z pandemii.
– Jeżeli rząd pozbawi nas narzędzia do realizowania dużych, strategicznych inwestycji, to uzależni wsparcie Konina od politycznych decyzji w ramach rezerwy ogólnej. Wtedy będziemy jeszcze bardziej zależni od władz centralnych – ostrzegał Krystian Majewski.
Radny określił likwidację programu jako skandaliczną decyzję i zapowiedział, że apel zostanie skierowany do wszystkich klubów radnych, by na sesji Rady Miasta Konina podjęto jednogłośną decyzję w tej sprawie.
– Dla takich miast jak Konin ten program miał charakter cywilizacyjny. Skorzystali na nim wszyscy mieszkańcy, bez względu na poglądy polityczne. To było wsparcie na poprawę warunków życia. Obawiamy się, że w kolejnych latach wsparcie będzie miało charakter uznaniowy. Apelujemy o ponadpolityczne porozumienie i zawalczenie o systemowe wsparcie samorządów na realizowanie strategicznych inwestycji – podsumował Majewski.
Brak innych źródeł wsparcia
Radna PiS Katarzyna Jaworska wskazała, że obecnie jedynym działającym funduszem dofinansowującym inwestycje w samorządach jest Fundusz Rozwoju Dróg, z którego mimo złożonych wniosków, Konin nie otrzymał ostatnio żadnych środków. – Znikąd pomocy. Bez wsparcia będziemy musieli dalej się zadłużać, aby cokolwiek w mieście powstało – zaznaczyła radna.
Apel zostanie złożony w biurze Rady, a inicjatorzy liczą na to, że podpiszą się pod nim także inni radni.