Miesiąc utrudnień przy moście Grunwaldzkim we Wrocławiu. MPWiK rozpoczyna remont wodociągu
Uszkodzeniu uległ odcinek magistrali o średnicy 900 mm, pochodzący jeszcze z 1911 roku. Wyciek nie był widoczny na powierzchni. Awarię wykryto przy użyciu specjalistycznych metod: akustycznej oraz z wykorzystaniem gazu znacznikowego.
Naprawa sieci będzie prowadzona w bezpośrednim sąsiedztwie mostu Grunwaldzkiego, miejscu o dużym natężeniu ruchu drogowego i tramwajowego. Już od porannych kursów w piątek (12 lipca) nastąpią poważne zmiany w komunikacji:
- Samochody i autobusy będą mogły korzystać wyłącznie z zewnętrznych pasów ruchu, po jednym w każdą stronę.
- Tramwaje linii 0, 4, 12, 13 i 16 zostaną skierowane objazdem przez most Pokoju.
Zobacz też: Kaiser Brücke ma drążyć „umysły zniewolone”. Prof. Czechowicz o kontrowersjach wokół nazwy mostu Grunwaldzkiego
Nie będzie to prosty remont. MPWiK wyjaśnia, że rura znajduje się aż 5 metrów pod ziemią, bezpośrednio pod torowiskiem tramwajowym. Aby się do niej dostać, trzeba będzie rozebrać nawierzchnię, odkuć beton, zdemontować podbudowę oraz szyny tramwajowe.
Gdyby tego było mało, przy moście jest ciasno, teren jest trudno dostępny, co komplikuje ustawienie sprzętu budowlanego oraz transport urobku. Utrudnieniem może być również wysoki poziom wód gruntowych, który wymusi zastosowanie specjalnego systemu odwodnienia. Istnieje również ryzyko kolizji z innymi instalacjami podziemnymi, które mogą być nieprawidłowo oznaczone na mapach.
Wstępnie zakłada się, że same roboty naprawcze zajmą od 7 do 9 dni. Znacznie więcej czasu pochłonie jednak odtworzenie torowiska i nawierzchni drogowej. Nawet do trzech tygodni. MPWiK informuje, że przy sprzyjających warunkach pogodowych i braku dodatkowych komplikacji, utrudnienia powinny potrwać około miesiąca.